Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 02.05.2013

Wojak Szwejk i jego nie mniej ciekawy twórca

- Szwejk Haška zasłonił, ale też Hašek robił wiele, by się ukryć. Wokół jego życiorysu wyrosło bardzo wiele mitów i zagadkowych epizodów - mówi o twórczości czeskiego pisarza Aleksander Kaczorowski.
Ławeczka Szwejka w SanokuŁaweczka Szwejka w SanokuBeentree/Wikimedia Commons/lic. CC 1.2
Posłuchaj
  • - "Przygody dobrego wojaka Szwejka" kończą się w najlepszy możliwy sposób, urwany w pół zdania, nie wiemy, co było dalej - o życiu i twórczości Jaroslava Haška opowiada Aleksander Kaczorowski (Moje książki/Jedynka)
Czytaj także

- Przygody dobrego wojaka Szwejka" ukazały się w latach 1921-1922, natomiast ta postać jest starsza. Pierwsze opowiadania o Szwejku powstały na długo przed wojną światową - opowiada bohemista i tłumacz Aleksander Kaczorowski .

Gość audycji "Moje książki" podkreśla, że spory o naturę Szwejka trwają do dziś. - Cała dziedzina nauki, tak zwana szwejkologia, próbuje ustalić czy on był idiotą, a może kutym na cztery nogi cwaniaczkiem, zdolnym poradzić sobie w każdych realiach - wyjaśnia w rozmowie z Michałem Montowskim.

"Przygody dobrego wojaka Szwejka" - czyta Z. Zamachowski. Do nabycia na sklep.polskieradio.pl >>>

Sam Hašek do przeciętnych ludzi też nie należał. Dość wspomnieć, że po raz pierwszy aresztowany został w wieku lat kilkunastu, prowadził włóczęgowski tryb życia, że pracując w czasopiśmie "Świat zwierząt" dokonywał plagiatów i pisał o nieistniejących gatunkach, był bigamistą, a dokonując próby samobójczej spadł na lód zamarzniętej Wełtawy i trafił do szpitala psychiatrycznego. Po wyjściu ze szpitala powstały pierwsze opowiadania o Szwejku.

Jaroslav
Jaroslav Hašek

Choć akcja "Przygód dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej" toczy się w realiach wojskowo-wojennych powieść można uznać za uniwersalną. - Jest znacznie więcej instytucji, w których człowiek sprowadzony jest do roli narzędzia, tworzywa, bo i w szkole i w korporacji, a skrajnie - w obozie koncentracyjnym, gdzie jest niczym więcej, niż numerem - mówi autor "Praskich łowów".

Zdaniem gościa radiowej Jedynki powieść Jaroslava Haška, wraz z "Na Zachodzie bez zmian" Remarque'a, miała największy wpływ na myślenie o pierwszej wojnie światowej.

Więcej o dzieciństwie i młodości, poglądach i działalności politycznej Jaroslava Haška, losach powieści i sławie Szwejka oraz tysiącu innych opowiadań Czecha dowiecie się słuchając całej rozmowy!

W tym roku mija 90 lat od śmierci autora Szwejka, a 30 kwietnia upłynęło 130 lat od jego urodzin.