Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 01.10.2013

ADI Jazz to prawdziwie interdyscyplilnarny festiwal

Już w piątek 4 października rozpoczyna się w Łodzi ADI Jazz Festiwal. Przez trzy kolejne weekendy miłośników jazzu czeka prawdziwa uczta. Bo to będzie mariaż muzyki i sztuk plastycznych.
Marta Królikowska (L), Krzysztof Ścierański (C) i Rosław Szaybo (P) w studiu radiowej JedynkiMarta Królikowska (L), Krzysztof Ścierański (C) i Rosław Szaybo (P) w studiu radiowej JedynkiWojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
  • Adi-jazz to mariaż muzyki i sztuk plastycznych (Muzyczna Jedynka)
Czytaj także

Marta Królikowska, organizatorka festiwalu, zapewnia, że będzie to prawdziwie interdyscyplinarny festiwal. - Zaczynamy od pokazu filmu - mówi w "Muzycznej Jedynce". Będzie to dokument o Michelu Petruccianim, geniuszu pianistyki jazzowej i kompozytorze. Projekcję poprzedzi wykład Andrzeja "Idona" Wojciechowskiego z legendarnej grupy Melomani, który film wygrzebał ze swoich archiwów.  Film będzie można zobaczyć w piątek 4 października w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Zaś pierwszy koncert 5 października. Pierwszy koncert wypełni kwintet perkusisty Józefa Eliasza, z którym grają: Bogdan Hołownia (fortepian), Andrzej "Bruner" Gulczyński (kontrabas) Marcin Gawdziś (trąbka), Adam Wendt (saksofon). Podczas inauguracyjnego wieczoru wystąpią także: Lenjes Duke Robinson (instrumenty perkusyjne, śpiew), Ellen Meyer (kora - harfa z Afryki Zachodniej), Maciej Sikała (saksofony), duet Spring Water.
11 października zostanie otwarta wystawa "Jazz w sztuce" w galerii Adi-Art, która jest współorganizatorem festiwalu. Będzie także wystawa okładek płyt winylowych autorstwa Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego. Radosław Szaybo to projektant ok. 2000 okładek płyt, m.in. dla Eltona Johna, Roya Orbisona, Judas Priest (m.in. okładkę British Steel i logo zespołu), Santany, Janis Joplin oraz Johna Williamsa. Projektował je pełniąc funkcję dyrektora artystycznego w firmie fonograficznej CBS Records. Gość radiowej Jedynki podkreśla, że nadal jest duże zainteresowanie okładkami do płyt winylowy. - Okazuje się, że w Ameryce 30 procent sprzedawanych płyt to płyty winylowe - mówi Szaybo. Zwraca uwagę, że płyty nie sprzedaje się dla okładki, ale ładna okładka może pomóc w sprzedaży płyty. Jego zdaniem, na okładce pierwszej płyty powinno być zdjęcie artysty, bo on dopiero wchodzi na rynek, więc powinien stać się rozpoznawalny.
Wśród muzyków, którzy wystąpią 12 października będzie Krzysztof Ścierański. Wyjaśnia, że stara się, aby jego muzyka działała na wyobraźnię słuchaczy. - Mogę powiedzieć, że moja muzyka jest rodzajem malarstwa dźwiękami - mówi gitarzysta w radiowej Jedynce. To nie jest jego wymysł. Z takimi wrażeniami po koncertach dzielą się z nimi słuchacze.
Kolejne koncerty będą 19 października. Wszystkie koncerty odbędą się w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Radiowa Jedynka jest patronem festiwalu.
Rozmawiał Zbigniew Krajewski
(ag)