Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 07.03.2014

Bronisław Komorowski: obawiam się podziału Ukrainy

- Są wyraźne tendencje zewnętrzne do destabilizowania sytuacji na Ukrainie wedle pewnych szwów politycznych albo etnicznych. Zachęcałbym do przełamania barier i szukania porozumienia sił Majdanu z siłami reprezentującymi w wymiarze politycznym Ukrainę wschodnią - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w radiowej Jedynce.
Bronisław Komorowski przebywa z oficjalną wizytą w Turcji. W Ankarze z Prezydentem RP rozmawiał Michał Żakowski.Bronisław Komorowski przebywa z oficjalną wizytą w Turcji. W Ankarze z Prezydentem RP rozmawiał Michał Żakowski.Wojciech Olkuśnik/KPRP

Zdaniem prezydenta warto to Ukraińcom podpowiadać i sugerować, ale to od nich zależy, czy jakiego wyboru dokonają. - Dziś sprawą zasadniczą dla Ukrainy jest znalezienie sojuszników w utrzymaniu ukraińskiego charakteru wschodniej części państwa - dodał Bronisław Komorowski w "Sygnałach dnia".

Z przebywającym z oficjalną wizytą w Turcji prezydentem Polski spotkał się dziennikarz radiowej Jedynki Michał Żakowski. Zapytany, czy wierzy w deklaracje Władimira Putina, że użycie siły na Krymie jest ostatecznością, Bronisław Komorowski powiedział: - W takim samym stopniu, jak w to, że ci żołnierze pokazywani ze świetnym wyposażeniem, w jednolitych mundurach, tyle że bez dystynkcji armii rosyjskiej, przybyli nie wiadomo skąd, z kosmosu. To nie jest kwestia wiary, ale tworzenia sytuacji, która by zachęcała do rzeczywistych działań na rzecz ustabilizowania sytuacji na Krymie - powiedział Prezydent RP w radiowej Jedynce.

Bronisław Komorowski przyznał, że obawia się podziału Ukrainy. - Dlatego dążymy do ustabilizowania sytuacji na Ukrainie, przy założeniu, że ma być respektowana i szanowana zasada integralności terytorialnej tego kraju - dodał.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny  >>>

O sytuacji na Ukrainie Bronisław Komorowski rozmawiał także z politykami w Ankarze. - Moje rozmowy z prezydentem Gülem i premierem Erdoganem ujawniły daleko idącą zbieżność poglądów na to, co dzieje się na Ukrainie oraz co można zrobić, by próbować powstrzymać negatywny rozwój wydarzeń w tym kraju. Z satysfakcją odnotowuję, że władze tureckie stoją na stanowisku jednoznacznego poparcia dla zachowania integralności terytorium Ukrainy łącznie z Krymem - mówił Bronisław Komorowski. Prezydenci Turcji i Ukrainy zgodzili się, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy może być jednym z najważniejszych źródeł wsparcia finansowego Ukrainy.

Odnosząc się do celu swojej wizyty w Turcji Bronisław Komorowski podkreślił, że na 600 lat stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami przypada aż 575 lat pokoju. - Były to lata dobrego sąsiedztwa nie tylko państw, ale i narodów. Dziś, ze względu na członkostwo w NATO i perspektywę członkostwa Turcji w Unii Europejskiej, mamy coraz ściślejszą współpracę w obszarze gospodarczym - dodał.
Dzień Turecki w Radiowej Jedynce >>>

Prezydent Turcji Abdullah Gül, który także był gościem radiowej Jedynki, wyraził nadzieję na silniejsze poparcie ze strony Polski dla unijnych dążeń jego kraju. - Robimy i tak dużo więcej niż inni w Unii Europejskiej. Najlepszymi ambasadorami Turcji w Europie są polscy turyści, których jest już pół miliona, a mogłoby być jeszcze więcej, gdyby nastąpiły zmiany w tureckim systemie wizowym - skomentował prezydent Polski.


Rozmawiał Michał Żakowski.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz/tj)