Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Beata Krowicka 02.09.2014

NATO wzmocni wschodnią flankę? "Prezydent wróci z liczącym się sukcesem"

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO i zwiększenie bezpieczeństwa Polski będzie faktem - powiedział w radiowej Jedynce Jaromir Sokołowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
Jaromir Sokołowski, podsekretarz stanu w Kancelarii PrezydentaJaromir Sokołowski, podsekretarz stanu w Kancelarii PrezydentaWojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
  • Jaromir Sokołowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i zwiększeniu bezpieczeństwa Polski (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Czytaj także

Rozpoczynający się w czwartek szczyt NATO w Newport, zdaniem Jaromira Sokołowskiego, przyniesie ważne decyzje dla Polski.

- Mam wrażenie, że prezydent będzie mógł wrócić z liczącym się sukcesem w postaci zwiększenia polskiego bezpieczeństwa, ale również zwiększenia świadomości pozostałych krajów członkowskich Sojuszu, że bezpieczeństwo jest niepodzielne - wyjaśnił podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Wojna na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Jak podkreślił, bezpieczeństwo całego obszaru NATO i UE jest obecnie zagrożone przez politykę rosyjską.

Sokołowski zaznaczył, że postulaty formułowane przez Polskę nie zostaną wypełnione w pełni, ale na tym polegają negocjacje, że z części oczekiwań trzeba zrezygnować. - Znalezienie kompromisu pośród 28 członków nie jest takie proste, dlatego że wrażliwość i sposób postrzegania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego jest inny w Warszawie, inny w Lizbonie, ale też jest inny w Bratysławie - wyjaśnił.

Jego zdaniem pewne jest jednak, że polskie bezpieczeństwo zostanie wzmocnione.

Jaromir Sokołowski odniósł się także do poniedziałkowych przemówień prezydentów Polski i Niemiec na Westerplatte. Jego zdaniem to, że po 75 latach od wybuchu II wojny światowej mówią oni jednym głosem, można określić jako cud.

Zobacz serwis specjalny: II WOJNA ŚWIATOWA >>>

- Naszym obowiązkiem jest z jednej strony pamiętać o ofiarach, pamiętać o tym gigantycznym wysiłku polskiego narodu i o tym bezbrzeżnym cierpieniu - powiedział prezydencki wiceminister. Dodał jednak, że trzeba z tego wyciągnąć lekcję na obecne czasy i właśnie to współczesne przesłanie połączyło przemówienia obu prezydentów.

Jak przypomniał, główną narracją integracji europejskiej jest hasło: "Nie było Europy, była wojna", a dziś mamy do czynienia z wojną u wrót zjednoczonej Europy.

- To dobrze, że sposób rozumienia odpowiedzialności naszej wspólnej za to, co dzisiaj dzieje się w Europie i co dzieje się z naszym bezpieczeństwem wybrzmiał zarówno w wystąpieniu polskiego, jak i niemieckiego prezydenta - ocenił.

Sokołowski zwrócił uwagę, że prezydent Niemiec Joachim Gauck został w swoim kraju skrytykowany za odniesienia do współczesnej sytuacji.

- W Niemczech jest gotowość do pobłażliwego patrzenia na to, co się dzieje i do takiego antycypowania, jak będzie można kontynuować dialog z Rosją po zakończeniu obecnego konfliktu - stwierdził.

Rozmawiał Grzegorz Ślubowski.

bk/ag

>>>Zapis całej rozmowy