Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Beata Krowicka 29.09.2014

Lekarze przeciwko pakietowi onkologicznemu. "Szkolić, ale nie w ten sposób"

Zdaniem dr. Grzegorza Luboińskiego, sekretarza Polskiej Unii Onkologii, lekarze mają świadomość swojej niepełnej wiedzy i chcą się szkolić, ale nie na zasadach zaproponowanych przez Ministerstwo Zdrowia.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • Dr Grzegorz Luboiński, sekretarz Polskiej Unii Onkologii o pakiecie onkologicznym (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Czytaj także

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że jeszcze w tym roku planuje szkolenia z zakresu onkologii dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Mają one pomóc lekarzom sprawniej realizować działania w ramach tzw. pakietu onkologicznego, który wchodzi w życie w przyszłym roku. Planowane jest szkolenie dla 10 tysięcy lekarzy, z czego 3 tysiące mają przejść je jeszcze w tym roku. Lekarze rodzinni zapowiadają bojkot szkoleń, tłumacząc, że resort nie konsultował pakietu z ich środowiskiem. Traktują szkolenia jako polityczny populizm.

Dr Grzegorz Luboiński uważa, że szkolenia wymagają nie tylko lekarze rodzinni, ale także inni specjaliści, którzy mają pierwszy kontakt z pacjentem, m.in. dermatolodzy i ginekolodzy. - Onkologia się rozwija, w ciągu 10 lat wiedza się podwaja, więc jeśli ktoś od 10 lat jako lekarz rodzinny koncentrował się na innych rzeczach, mógł się zaniedbać we współczesnej onkologii - powiedział.

Jednak, także jego zdaniem, oferta resortu zdrowia jest niewłaściwie przygotowana. - Bardzo mnie cieszy, że podjęto inicjatywę szkolenia lekarzy rodzinnych, natomiast trochę niepokoi mnie pomysł, że w ciągu trzech miesięcy przeszkoli się kilka tysięcy lekarzy, że oni już od 1 stycznia włączą się do szkolenia pakietowego i to poprawi wyniki leczenia - wyjaśnił.

Jak podkreślił, niezadowolenie lekarzy wywołuje próba upolitycznienia pakietu onkologicznego, a także to, że nikt nie konsultował go z nimi. To, że chcą bojkotować szkolenia, jego zdaniem nie ma związku z tym, że medycy nie odczuwają potrzeby poszerzania wiedzy. - Lekarze na pewno chcą się szkolić, lekarze mają świadomość swojej niepełnej wiedzy - powiedział.

Dr Luboiński stwierdził, że ustawa w obecnym kształcie nie poprawi sposobu leczenia i dostępu do procedur onkologicznych. Jego zdaniem konieczne jest, by urzędnicy porozmawiali z lekarzami, co trzeba usprawnić, bo na razie nie jest to ustawa środowiska medycznego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Krzysztof Rzyman.

Magazyn "Z kraju i ze świata" od poniedziałku do piątku od godz. 12.20 do 13.00. Zapraszamy do słuchania.

bk,tj