Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 07.10.2014

Marek Wielgo: zawsze będzie grupa rodzin, których nie stać na własne mieszkanie

- Państwo pakuje miliardy złotych w pomoc dla tych, którzy kupują mieszkania. Często tych, których stać na ten zakup. Natomiast kompletnie zapomina się o rodzinach, których nie stać na własne mieszkanie - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce ekspert od spraw budownictwa i mieszkalnictwa Marek Wielgo ("Gazeta Wyborcza").
Posłuchaj
  • Ekspert od spraw budownictwa i mieszkalnictwa Marek Wielgo ("Gazeta Wyborcza") o polityce mieszkaniowej w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Wady programu MDM i propozycje zmian - zebrał Krzysztof Horwat (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Marek Wielgo nie jest zdziwiony, że premier Ewa Kopacz w swoim expose nie odniosła się do tematu polityki mieszkaniowej. - Politycy bardzo niechętnie wypowiadają się w temacie mieszkań. Ta dziedzina wymaga deklaracji finansowych, a tego żaden rząd nie lubi - zaznacza publicysta.

W jego opinii, nie ma takiego kraju na świecie, w który niewidzialna ręka rynku rozwiązałaby problem mieszkań. - Nawet w powszechnie uważanym za najbardziej liberalny kraj, czyli Stanach Zjednoczonych, istnieje interwencja służb państwowych - dodaje gość Jedynki.

- Nie ma kraju na świecie, nawet tak bogatego jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania, w którym wszystkich byłoby stać na własne mieszkanie. W Polsce, nawet jeżeli zarobki będą rosły, zawsze będzie istniała spora grupa rodzin, których nie będzie stać na własne mieszkanie - podkreśla Marek Wielgo.

Mieszkania komunalne, które powinny służyć najbardziej potrzebującym, są zdaniem gościa "Sygnałów dnia", "blokowane przez ludzi, którzy doskonale poradziliby sobie na wolnym rynku. - Tego się nie weryfikuje. - Wystarczyłoby gdyby ustawa umożliwiała gminom wynajem na określony czas. Później mogłaby żądać zaświadczenia o dochodach - mówi publicysta. - Mam żal do Platformy, która już ponad dwa lata temu przygotowała projekt ustawy reformującej te niesprawiedliwe zasady - dodaje.

Marek Wielgo informuje, że rząd kilka lat temu zlikwidował Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, z którego były udzielane dotacje Towarzystwom Budownictwa Społecznego. - TBS działają teraz bardziej na zasadach komercyjnych, a nie taka była idea - podkreśla gość Jedynki i dodaje, że z jego informacji wynika, że w "Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju toczą się prace nad stworzeniem nowego systemu". - Żeby to mogło zadziałać potrzeba jest jednak wola polityczna, a jak wynika z expose pani premier tej woli politycznej po prostu nie widać - ocenia Wielgo.

Gość "Sygnałów dnia" mówi, że młodych ludzi trzeba zachęcać do przyjazdu do dużych miast, bo "tam jest praca". - Państwo powinno cały swój wysiłek włożyć w budowę rynku mieszkań na wynajem. Nie okazjonalny, obarczony niepewnością, tylko taki żeby najemca miał pewność, że będzie mógł mieszkać w tym lokalu tak długo, jak zechce. Choćby i przez całe życie - mówi Marek Wielgo i dodaje, że rynek takiego wynajmu powinien być budowany w oparciu o inwestorów.

Gość Jedynki mówił także o kredytach mieszkaniowych oraz o programie Mieszkanie dla Młodych (MDM), który jego zdaniem "nie wypalił". - Bardzo mało osób korzysta z tych dopłat. Prawdopodobnie większość młodych osób, jeśli decyduje się na zakup mieszkania, robi to jednak na rynku wtórnym - ocenia Marek Wielgo i dodaje, że program MDM sprzyja "rozlewaniu się miast", ponieważ oferowanie mieszkania mieszczą się przeważnie na obrzeżach miast.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

kh