Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Martin Ruszkiewicz 13.10.2014

Wiceminister zdrowia: jesteśmy przygotowani na ebolę

- Gdyby do Polski trafił pacjent z ebolą to wszystko wydarzy się zgodnie z procedurami gwarantującymi bezpieczeństwo - mówił Igor Radziewicz-Winnicki, wiceminister zdrowia.
Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki tłumaczył w Jedynce, że Polska jest przygotowana na ebolęWiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki tłumaczył w Jedynce, że Polska jest przygotowana na ebolęW. Kusiński/Polskie Radio

Czytaj więcej na temat epidemii Eboli >>>

Premier Ewa Kopacz zapewniła w sobotę, że ministerstwo zdrowia, w porozumieniu z innymi instytucjami, opracowuje standardy w związku z zagrożeniem wirusem ebola. Zaznaczyła, że ma zaufanie do ministra Bartosza Arłukowicz i wierzy w jego zaangażowanie.

Igor Radziewicz-Winnicki tłumaczył w radiowej Jedynce, że w Polsce pewne standardy zostały już dawno opracowane. - Były stworzone przez instytucje międzynarodowe, są przetłumaczone na język polski i zostały rozesłane. Znajdują się tam informacje jak rozpoznawać chorobę, kiedy wysnuwać podejrzenie i jak dalej powinni lekarze procedować - wyjaśnił Radziewicz-Winnicki.

Wiceminister zdrowia mówił, że podstawą bezpieczeństwa jest ścisłe zachowanie procedur związanych przede wszystkim z higieną. - Wymaga to ciągłego odświeżania i szkoleń - przypomniał gość Jedynki w rozmowie z Przemysławem Szubartowiczem.

Zaznaczył, że ministerstwo zdrowia rozmawiało z dziesięcioma szpitalami, który są odpowiednio przygotowane na przyjęcie pacjentów z ebolą. - Zebraliśmy te ośrodki, które są najlepiej wyposażone, ale mają również odpowiednią kadrę - powiedział gość Jedynki. Igor Radziewicz-Winnicki dodał, że Polskę stać na leczenie pacjentów z ebolą.

Według najnowszego bilansu WHO ebola zabiła 4033 osoby spośród ponad 8,3 tys. zarażonych, głównie w Afryce Zachodniej. W niedzielnej rozmowie z BBC specjalny wysłannik ONZ ds. eboli David Nabarro wyraził nadzieję, że epidemię uda się opanować w ciągu trzech miesięcy.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

" Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

mr,tj