Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Dariusz Adamski 30.01.2018

Rzeczniczka rządu: prawda historyczna to nasza tożsamość. Nie możemy pozwolić na jej fałszowanie

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska określiła mianem "mało dyplomatycznego" wystąpienie ambasador Izraela Anny Azari, która w czasie obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz zaapelowała o zmianę nowelizacji ustawy o IPN. Projekt przyjęty przez Sejm przewiduje m.in. kary za używanie określenia "polskie obozy koncentracyjne".
Wideo
  • 201801300715_JoannaKopcinska.mp4
Posłuchaj
  • Joanna Kopcińska o nowelizacji ustawy ws. IPN dotyczącej zwrotów "polski obóz zagłady" (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Anna Azari podkreśliła także, że rząd Izraela "odrzuca" tę nowelizację. Dziś Joanna Kopcińska, która była gościem radiowej Jedynki mówiła, że czas i miejsce wypowiedzenia tych słów mogą budzić zdziwienie. - Wieczór w czasie uroczystości w Auschwitz to mało dyplomatyczne zachowanie. Osoby, które uczestniczyły w tym wydarzeniu, osoby które były świadkami tragicznych wydarzeń w Auschwitz - w niemieckim obozie na terenie Polski - były zaskoczone wystąpieniem pani ambasador. My wyraźnie powtarzamy: Polacy byli ofiarami, na równi z Żydami - mówiła rzeczniczka rządu. 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zostanie powołany zespół, który ma zająć się dialogiem historycznym z przedstawicielami Izraela. Joanna Kopcińska zaznaczyła, że jego powstanie to skutek rozmowy Mateusza Morawieckiego z premierem Benjaminem Netanjahu, w której obaj przywódcy potwierdzili wolę dialogu między Polską i Izraelem. Rzeczniczka rządu podkreśliła, że grupa nie będzie jednak ingerować w prace nad nowelizacją ustawy o IPN. - Grupa robocza ma właśnie dyskutować o prawdzie, ale nie ma prawa ingerować w suwerenną działalność parlamentu polskiego. Proszę zwrócić uwagę: Sejm projekt przyjął, teraz zająć ma się tym projektem Senat. To są suwerenne decyzje parlamentu - zaznaczała Joanna Kopcińska.

W piątek sejm uchwalił nowelizację ustawy o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Zgodnie z nią każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Joanna Kopcińska (PiS, rzecznik rządu)

Data emisji: 30.01.2018

Godzina emisji: 7.14

dad/kh

Zapis rozmowy