Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Konto Usunięte Konto Usunięte 10.03.2018

Epilepsja to choroba dla wielu tajemnicza

W 2013 roku przeprowadzono badanie "Postawy Polaków wobec padaczki" i okazało się, że na temat tej choroby wiemy bardzo mało, a padaczka wciąż budzi obawy i kontrowersje.

Prof. Joanna Jędrzejczyk z Polskiego Towarzystwa Neurologicznego powiedziała w "Sygnałach dnia", że istnieje potrzeba ciągłej edukacji Polaków w zakresie wiedzy na temat epilepsji i pomocy osobom z napadami padaczkowymi. – Lęk jest chyba najważniejszym elementem, bo jeśli do końca czegoś nie rozumiemy, to najczęściej się tego boimy. Te badania powtarzane są co jakiś czas i  trzeba zauważyć, że wzrasta aspekt społeczny akceptowania chorych na padaczkę - przyznała.

Czytając o przypadkach epilepsji w naszym kraju można znaleźć taką opinię, że w Polsce mamy brak systemowej organizacji opieki nad pacjentem. Rozmówczyni Krzysztofa Grzesiowskiego nie do końca się z tym zgadza.  - Padaczkę w Polsce rozpoznaje i prowadzi neurolog, co jest olbrzymim plusem, dlatego że są kraje, w których padaczkę prowadzi lekarz rodzinny. W związku z tym u nas pacjenci już są w lepszej sytuacji - stwierdziła.  

W Polsce pacjent z epilepsją czeka średnio 6 lat na wprowadzenie nowej terapii. To dłużej niż w przypadku terapii onkologicznych.

Ile procent populacji cierpi na padaczkę? Które grupy wiekowe są szczególnie narażone? Czy chorzy na epilepsję mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie? Zapraszamy do wysłuchania całej romowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Joanna Jędrzejczyk (Polskie Towarzystwo Neurologiczne)

Data emisji: 10.03.2018 

Godzina emisji: 7.15

abi