Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Bartłomiej Bitner 05.03.2019

Dr Melchior Szczepanik: artykuł Emmanuela Macrona w 28 gazetach to program wyborczy i list do Europejczyków

- To program wyborczy w pigułce, ale też list do Europejczyków, w którym zwraca się do szerokiego grona wyborców. Tych centrolewicowych i tych, którzy stracili zaufanie do Unii Europejskiej – tak dr Melchior Szczepanik z PISM w audycji "Więcej świata" ocenił artykuł prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który we wtorek opublikowały gazety wszystkich krajów UE.
Posłuchaj
  • List Emmanuela Macrona do mieszkańców krajów UE, protesty w Algierii przeciwko kandydaturze 82-letniego prezydenta Abdelaziza Boutefliki na kolejną kadencję oraz niestabilna sytuacja w Wenezueli i powrót do kraju Juana Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem (Więcej świata/Jedynka)

W artykule, który ukazał się w 28 europejskich gazetach, Emmanuel Macron przedstawia plan "europejskiego renesansu" i proponuje zwołanie konferencji w calu przedyskutowania politycznych zmian w Europie i rewizji traktatów. Prezydent Francji m.in. też przedstawia propozycje reform unijnej strategii gospodarczej wobec konkurencji ze strony Chin i USA, utworzenia agencji do walki z cyberprzestępczością, zwalczania zmian klimatycznych i innych problemów środowiska oraz wzmocnienia praw socjalnych. Głowa francuskiego państwa ocenia również, że majowe wybory do Parlamentu Europejskiego będą miały decydujące znaczenie dla przyszłości Europy.

- To taki program wyborczy w pigułce Emmanuela Macrona. Dlatego, że on w ten sposób symbolicznie pokazuje, że przezwyciężył kryzys wewnętrzny. Ale to także list do Europejczyków, w którym zwraca się do dosyć szerokiego grona odbiorców. Są postulaty kierowane do wyborców centrolewicowych, takie jak m.in. walka z ociepleniem, ale jest też kilka propozycji kierowanych do tych osób, które w jakiś sposób straciły zaufanie do UE i czują, że Wspólnota już nie spełnia swoich kluczowych celów, a więc nie gwarantuje rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa obywatelom Unii – powiedział dr Melchior Szczepanik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Jak podkreślił gość radiowej Jedynki, propozycje przedstawione są pod kątem zacieśnienia relacji państw członkowskich. – One w znacznej mierze wpisują się w te postulaty, które Macron zgłaszał już od jesieni 2017 r. Są też jednak nowe. Jedną z nich jest wspólna obrona demokracji w państwach UE. Prezydent Francji proponuje powstanie nowej instytucji europejskiej, która przede wszystkim miałaby wspomagać państwa w czasie wyborów i pomagać krajom członkowskim walczyć z cyberatakami czy z jakimiś interwencjami organizacji lub państw trzecich, próbujących te wybory zakłócić czy też wpłynąć na ich wynik – zaznaczył dr Szczepanik.

Jego zdaniem jest propozycja mocno zasługująca na uwagę. - Wydaje mi się, że państwa członkowskie będą zainteresowane stworzeniem takiej instytucji. Szczególnie te, które mają trochę mniej pieniędzy i słabszą infrastrukturę w walce z cyberzagrożeniem – stwierdził gość Jedynki.

Dr Melchior Szczepanik dodał również, że wśród postulatów Emmanuela Macrona znalazły się i takie, które wzbudzają kontrowersje. – Do nich należy stworzenia takiego zestawu reguł europejskich, które miałyby wyeliminować mową nienawiści z internetu. Z tego względu jest to kontrowersyjna propozycja, że pojawi się dyskusja na temat granicy wolności słowa i tego, jaka jest jej definicja. Tutaj mogą się pojawić różnice zdań między państwami – zauważył dr Szczepanik.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której była także mowa o protestach w Algierii przeciwko kandydaturze 82-letniego prezydenta Abdelaziza Boutefliki na kolejną kadencję oraz niestabilnej sytuacji w Wenezueli i powrocie do kraju Juana Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Piotr Pogorzelski

Goście: dr Melchior Szczepanik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Adrian Bąk (Polskie Radio), Lech Miodek (były dyplomata w krajach Ameryki Południowej)

Data emisji: 5.03.2019

Godzina emisji: 17.26

bb/