Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 16.12.2019

Katarzyna Sobiepanek o brexicie: to będą trudne negocjacje

- Pierwsza część brexitu, czyli samo wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, najprawdopodobniej faktycznie dojdzie do skutku do 31 stycznia - mówi w "Więcej Świata" Katarzyna Sobiepanek z portalu "UKpolitics po polsku". Później rozpoczną się negocjacje z Unią Europejską. Dlaczego dla Wielkiej Brytanii będą one trudne?

Brytyjski premier i lider zwycięskiej Partii Konserwatywnej Boris Johnson jeszcze dziś ma spotkać się z nowymi parlamentarzystami ze swojej partii. Jutro deputowani mają zacząć składać przysięgi, w czwartek do Izby Gmin zwróci się królowa, a już w piątek rząd ponownie przedłoży w Parlamencie projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jacek Saryusz-Wolski: brexit zdestabilizuje Unię. Polska straci sojusznika

Historyczna przewaga Partii Konserwatywnej

Czy w związku z tym teraz brexit ruszy z miejsca?

- Prawdopodobnie tak. Boris Johnson ma ogromną przewagę w Izbie Gmin. Jest to przewaga, jakiej od dziesięcioleci nie miała Partia Konserwatywna, ani żadna inna partia. To 80 mandatów przewagi nad wszystkimi partiami opozycyjnymi. Wszyscy posłowie, którzy zostali wybrani w czwartek, podpisali się pod zapewnieniem Borisa Johnsona, że brexit zostanie przeprowadzony do 31 stycznia - twierdzi Katarzyna Sobiepanek.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prof. Leszek Jesień: Brexit musi nastąpić, ale konsekwencje tego mogą być głębokie

Będą trudne negocjacje

Zdaniem eksperta Jedynki "samo wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej najprawdopodobniej faktycznie dojdzie do skutku do 31 stycznia". Później zaś rozpoczną się negocjacje z Unią Europejską, m.in. w kwestii handlu.

- To będą trudne negocjacje nie tylko po stronie Unii Europejskiej, ale też po stronie Partii Konserwatywnej. Jednak w tej chwili w Wielkiej Brytanii to jest dopiero pieśń przyszłości, chociaż tak naprawdę to już kwestia 2 miesięcy - uważa Katarzyna Sobiepanek. - Komisja Europejska mówiła już, że najpierw chciałaby porozmawiać o tych sprawach, które dla Wielkiej Brytanii mogłyby być trochę trudniejsze, jak np. prawa dotyczące wód połowowych Zjednoczonego Królestwa - dodaje.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Londyn: rząd wznowi prace nad Brexitem jeszcze przed świętami

Czy Unia Europejska narzuci Wielkiej Brytanii kolejność rozmów i ich tematykę? Jak będą wyglądać relacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską po brexicie? Czy Szkocja może wyjść z Wielkiej Brytanii?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- Kwestie bezpieczeństwa, połączenia transportowe między Azją a Europą, sytuacja na Bliskim Wschodzie i zmiany klimatyczne to główne tematy, o których rozmawiali ministrowie spraw zagranicznych na spotkaniu ASEM w Madrycie. W rozmowach szefów dyplomacji krajów z Europy i Azji brał udział minister Jacek Czaputowicz. Korespondencja Agnieszki Jasik.

- Belgijski sąd odroczył decyzję o ekstradycji byłego szefa rządu Katalonii do 3 lutego. Do tego czasu zostanie wydane przez Trybunał w Luksemburgu orzeczenie dotyczące immunitetu przywódców katalońskiej niepodległości. Carles Puigdemont zgodnie z wynikami ostatnich eurowyborów dostał się do Parlamentu Europejskiego, jednak Europejski Nakaz Aresztowania uniemożliwił mu objęcie funkcji deputowanego. Czy Belgia wyda Hiszpanii katalońskiego polityka? Felieton Katarzyny Semaan.

- 16 grudnia to rocznica wybuchu w roku 1986 w Ałma-Acie protestów na tle narodowościowym. Protesty zostały stłumione przez KGB. Według niezależnych źródeł, w protestach miało zginąć ponad 300 osób. Czy krajowi, w którym mieszka ponad 20 tysięcy osób polskiego pochodzenia grozi destabilizacja? Rozmowa z Mariuszem Marszewskim z Ośrodka Studiów Wschodnich.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski 

Goście: Katarzyna Sobiepanek (portal "UKpolitics po polsku"), Mariusz Marszewski (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 16.12.2019 r. 

Godzina emisji: 17.27

DS