Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 30.10.2020

Dr Karol Nawrocki: Rosja nie jest gotowa rozliczyć się z własną historią

Badacz stalinowskich zbrodni Nikita Pietrow zauważył, że władze Rosji wykorzystują tragiczne wydarzenia historii do prowadzenia politycznej gry. Rosyjski historyk twierdzi, że Kreml chce, żeby świat pamiętał o zwycięstwie Armii Czerwonej nad hitlerowskimi Niemcami i jednocześnie zapomniał o sowieckich zbrodniach. - Jestem pesymistą, jeśli chodzi o rozliczenie się Rosji z historią - mówi dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Historyk podkreśla, że nie da się rozliczyć z przeszłością Związku Sowieckiego, państwa totalitarnego, bez uznania własnych win. Zauważa, że ta droga jest właściwa dla wszystkich państw, które chcą funkcjonować w wartościach świata zachodniego. - Rosja tej drogi nie obiera, obiera drogę propagandy politycznej opartej na wykrzywianiu wydarzeń historycznych - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.

Posłuchaj
20:48 WS 30-10-2020.mp3 Rosja nie chce rozliczyć się ze zbrodniami Związku Sowieckiego (Więcej świata/Jedynka)

 

Wyjaśnia, że propaganda skierowana na rynek rosyjski ma na celu jednoczenie Rosjan wokół idei Kremla. Natomiast w geopolityce Władimirowi Putinowi nie udaje się zamazać poczynań Związku Sowieckiego dzięki m.in. Stowarzyszeniu Memoriał, dzięki polskim historykom. Wiadomo, że ZSRR jest odpowiedzialny za śmierć 200 tys. Polaków, około miliona Kazachów, za głód na Ukrainie i dręczenie własnych obywateli.

Dr Karol Nawrocki podkreśla, jak ważne jest udostępnianie zachodnim społeczeństwom rzetelnej wiedzy historycznej oraz praca polskiej dyplomacji, która powinna upominać się o pamięć pomordowanych w Katyniu, Polaków w ZSRR w latach 1937-1938 i tych wszystkich, którzy zostali pomordowani z rąk komunistów.

Dzisiaj w Sankt Petersburgu I na cmentarzu w Lewaszowie.

Opublikowany przez Grzegorza Slubowskiego Piątek, 30 października 2020

   

Nieformalnie Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych obchodzony jest w Rosji od 1974 roku. Wtedy to po raz pierwszy część więźniów sowieckich łagrów postanowiła zorganizować strajk głodowy, aby oddać hołd przyjaciołom zamordowanym przez NKWD. W 1989 roku stowarzyszenie "Memoriał" złożyło wniosek o oficjalne ustanowienie Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych. Dwa lata później, po upadku Związku Radzieckiego, dzień ten wpisano do kalendarza. Według rosyjskiego noblisty i więźnia sowieckiego GUŁagu Aleksandra  Sołżenicyna, w ZSRR zamordowano łącznie około 60 milionów ludzi.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Jak kraje żyjące z turystyki promują turystykę w czasach pandemii? Relacja Adriana Bąka.

Posiedzenie ministrów zdrowia UE ws. planów reformy WHO. Rozmowa z dr. Michałem Sutkowskim.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Karol Nawrocki (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej), dr Michał Sutkowski (Kolegium Lekarzy Rodzinnych)

Data emisji: 30.10.2020

Godzina emisji: 17.32

ag