Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 05.03.2021

Wizyta Franciszka w Iraku. Publicysta KAI: papież pojechał na peryferie świata

Wojskowe śmigłowce, wozy opancerzone, czołgi, ogromne siły policji i wojska na ulicach oraz niemal całkowity brak ludzi na trasie przejazdu papieskiego orszaku - tak Bagdad powitał papieża Franciszka, który przybył w piątek z historyczną wizytą do Iraku. - To pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego, który odwiedza ten kraj - podkreśla Krzysztof Tomasik, publicysta KAI.

NATO_Shut.jpg
Dr Bonikowska: członkowie UE mają kłopot ze wspólnym stanowiskiem wobec Rosji

Z lotniska w Bagdadzie do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z szefem państwa Barhamem Salihem papież przejechał opancerzoną, kuloodporną limuzyną. Podczas tej wizyty będzie poruszać się zamkniętym samochodem.


Posłuchaj
22:36 Jedynka-5-03-2021-więcej-świata.mp3 Wizyta papieża Franciszka w Iraku (Więcej świata/Jedynka)

 


shutterstock nato free 1200.jpg
Andrzej Talaga: francuska koncepcja strategicznej autonomii UE jest dla Polski groźna

Krzysztof Tomasik z KAI przypomina słowa Franciszka, że pojechał na peryferie świata. Publicysta podkreśla, że jednak te peryferie są "pogrążone w totalnym kryzysie i często okupują pierwsze strony gazet". - Papież przyjechał tam, jak sam siebie określa, jako pielgrzym pokoju, jako głosiciel sprawiedliwości, jako ten, który niesie narodowi irackiemu nadzieję na przyszłość - mówi.

I podkreśla, że planowane jest spotkanie ze zwierzchnikiem irackich szyitów, stanowiących większość w kraju, ajatollahem Alim Sistanim, pierwsze w historii na takim szczeblu. Ali Sistani w przeszłości bronił chrześcijan przed agresją wyznawców Mahometa. Krzysztof Tomasik przewiduje, że papież będzie namawiał irackich chrześcijan do powrotu do ojczyzny. Po wojnach z Państwem Islamskim w Iraku pozostała zaledwie jedna trzecia z 1,5 mln chrześcijan, którzy kiedyś zamieszkiwali to państwo. - Po to papież przyjechał, żeby dać tym ludziom nadzieję - wskazuje.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

- KE pracuje nad systemem "paszportów szczepionkowych". Polski rząd zgłasza chęć współpracy przy rozwiązaniach, które można implementować na poziomie unijnym. Wg doradcy premiera Mateusza Morawickiego prof. Horbana paszporty covidowe to znakomity pomysł. Rozmowa z prof. Genowefą Grabowską;

- litewski wywiad prognozuje zwiększoną aktywność wojsk Rosji i Białorusi na granicach z Litwą i innymi państwami NATO. Korespondencja Kamila Zalewskiego;

- 75. rocznica historycznego przemówienia Winstona Churchilla w Fulton - padły tam słowa o "żelaznej kurtynie" przebiegającej od Szczecina aż po Triest. Korespondencja Adama Dąbrowskiego.

Czytaj także:

 ***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Genowefa Grabowska, Krzysztof Tomasik (publicysta, szef działu zagranicznego KAI)

Data emisji: 5.03.2021

Godzina emisji: 17.31

ag