Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 25.03.2021

Prof. Krzysztof Wielecki: UE brnęła w spory ideologiczne, a nagle przyszła pandemia

Trwa unijny wideoszczyt, który poświęcony jest głównie szczepieniom przeciwko COVID-19. - Koronawirus w tym momencie bardzo brutalnie sprawdza wszystkie instytucje, rozwiązania i problemy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Wielecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Czy Wspólnota zda test, którym jest trwająca pandemia?
Posłuchaj
  • Unijny wideoszczyt, brak wody w Iraku, zatrzymania polskich działaczy na Białorusi, kontenerowiec zablokował Kanał Sueski (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także

ue pap 1200.jpg
Trwa wideoszczyt UE. Szczepienia jednym z najważniejszych tematów
Posłuchaj
18:34 Jedynka/Więcej świata - 25.03.2021 Unijny wideoszczyt, brak wody w Iraku, zatrzymania polskich działaczy na Białorusi, kontenerowiec zablokował Kanał Sueski (Jedynka/Więcej świata)

Szczyt UE początkowo miał odbyć się w formie stacjonarnej w Brukseli, ale z powodu trzeciej fali koronawirusa przywódcy państw członkowskich rozmawiają przy pomocy łącz internetowych.

Na początku szczytu szefowa KE Ursula von der Leyen przestawiła najnowszy raport dotyczący szczepień. Zgodnie z nim 88 milionów dawek szczepionek zostało już dostarczonych do krajów UE, w tym 62 miliony zostały podane Europejczykom, a ponad 18 milionów osób otrzymało już dwie dawki. W drugim kwartale tego roku szczepionek ma być więcej, ale wiemy też, że brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca ponownie nie wywiąże się z dostaw i dostarczy tych preparatów mniej.

Pandemia zamiast sporów ideologicznych

- Koronawirus jest dosyć szczególnym testem dla UE i KE. Unia coraz bardziej brnęła w spory ideologiczne i w próbę wielkiej transformacji ideologicznej. Nagle okazuje się, że jest pandemia, gospodarka z tego powodu cierpi i nie potrafimy załatwić nawet takiej sprawy jak szczepienie czy wspólny system przeciwdziałania koronawirusowi bądź też jego leczenia - komentuje prof. Krzysztof Wielecki.

Eksperci podkreślają jednak, że państwa Unii Europejskie, mimo kłopotów ze szczepionkami, są w światowej czołówce pod względem szczepień.

- Tylko, że przed chwilą dowiedzieliśmy się, iż około 20 milionów osób w Unii Europejskiej zostało zaszczepionych dwukrotnie, natomiast mamy tutaj 500 milionów ludzi, czyli to jest, jakby nic… Do grupowej odporności jest jeszcze bardzo daleko, a jeśli bliżej, to tylko dlatego, że wiele osób przechorowało koronawirusa, czasem nawet o tym nie wiedząc. Nie rzucałbym jednak kamieniem tak łatwo w Unię, ani w nikogo innego, ponieważ najwyraźniej widać, że nikt sobie nie poradził do końca. Na początku my radziliśmy sobie świetnie, teraz jest zdecydowanie gorzej, natomiast inni najpierw kompromitowali się jak Włosi, Szwedzi czy Hiszpanie, a teraz radzą sobie trochę lepiej - twierdzi prof. Krzysztof Wielecki.

Szczepionkowe paszporty

Podczas szczytu dyskutowano również o paszportach covidowych, które mają umożliwić podróżowanie. Parlament Europejski przyjął przyspieszoną ścieżkę zatwierdzenia tej propozycji, ale najpierw zgodę muszę wyrazić państwa członkowskie.

- Nie będzie z tym tak łatwo, ponieważ niezaszczepieni obywatele będą denerwować się (…). Jeżeli państwa nie są w stanie szczepić wystarczająco szybko swoich obywateli to trudno mieć pretensje, zwłaszcza do tych młodszych, że są jeszcze niezaszczepieni - uważa prof. Krzysztof Wielecki.

W propozycji Komisji Europejskiej znajduje się jednak zapis, żeby certyfikat przyznawać także osobom, które są świeżymi ozdrowieńcami lub mają zaświadczenie o negatywnym teście. - Mamy dramatyczną sytuację, której nikt nie jest winien. Koronawirus w tym momencie bardzo brutalnie sprawdza wszystkie instytucje, rozwiązania i problemy. Z jednej strony każdemu zależy na tym, żeby uruchomić gospodarkę jak najpełniej, ponieważ wiele państw szybko nie podźwignie się. Chodzi o to, żeby uruchomić wymianę handlową, aby ten organizm żył i pracował, dlatego przynajmniej niech zaszczepieni mogą być mobilni - słyszymy.

Ekspert Jedynki wskazuje również na drugi aspekt, którym jest to, że wiele osób chciałoby zaszczepić się, ale nie może ze względu na brak dostępu do szczepionek.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Polscy eksperci włączyli się w rozwiązanie problemu braku wody w Iraku. W tym kraju bowiem systematycznie zasoby wody kończą się, a wszystko przez ciągnące się latami konflikty zbrojne i sięgające dziesiątek lat zaniedbania w gospodarce. Materiał Wojciecha Cegielskiego.

- Białoruska milicja znów zatrzymała dziś działaczy Związku Polaków na Białorusi. Są to kolejne represje wobec polskich działaczy. Dlaczego Aleksander Łukaszenko uderza w polską mniejszość? Rozmową z dr. Łukaszem Jasiną z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Ogromny kontenerowiec częściowo zablokował Kanał Sueski. Pod wpływem silnego wiatru transportowiec długi na 400 metrów, obrócił się bokiem i osiadł na mieliźnie, powodując zatory na jednej z najważniejszych morskich dróg handlowych na świecie. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

    ***

    Tytuł audycjiWięcej świata 

    Prowadził: Michał Strzałkowski 

    Goście: prof. Krzysztof Wielecki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

    Data emisji: 25.03.2021

    Godzina emisji: 17.32

    DS