Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 04.05.2021

Prof. Sebastian Płóciennik: Unia ma problem z polityką wobec Rosji

Ambasador Federacji Rosyjskiej przy UE Władimir Czyżow został poinformowany o "zdecydowanym odrzuceniu i zdecydowanym potępieniu" rosyjskich sankcji wobec Unii i wydaniu zakazu wjazdu niektórym jej przedstawicielom. To reakcja na podobne sankcje unijne. Prof. Sebastian Płóciennik zauważa, że Unia cały czas ma ten sam problem z polityką wobec Rosji, czyli brakiem wspólnego stanowiska państw członkowskich.

Władimir Putin PAP 1200.jpg
Wojciech Konończuk: Kreml doskonale wie, jak działają na Zachód militarne demonstracje

Moskwa objęła zakazem wjazdu ośmioro przedstawicieli instytucji Unii Europejskiej i krajów unijnych. Wśród osób objętych zakazem są m.in. wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova oraz David Sassoli, szef Parlamentu Europejskiego.


Posłuchaj
19:03 Jedynka-4-05-2021-wiecej-świata.mp3 Prof. Sebastian Płóciennik: Unia ma problem z polityką wobec Rosji (Więcej świata/Jedynka)

 


Joe Biden PAP 1200.jpg
Konflikt USA-Rosja. Piotrowski: nie trzeba spoufalać się z Rosją

Prof. Sebastian Płóciennik z PISM podkreśla, że kraje członkowskie mają różne doświadczenia i różne interesy z Rosją. Za ostrzejszą polityką opowiada się część krajów Europy Środkowo-Wschodniej, jak Polska czy kraje nadbałtyckie. - Dużo bardziej sceptyczni są Włosi, Austria, ale również Węgry - przypomina. Ocenia, że te kraje są w stanie nawet blokować ostrzejsze działania wobec Moskwy. Jego zdaniem niewiadome jest stanowisko Niemiec i Francji, które - jak to ujął - ciągle lawirują.

Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazuje, że Niemcy są w okresie kampanii przedwyborczej, dlatego tamtejsi politycy unikają zajęcia jasnego stanowiska np. w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Rządząca jeszcze chadecja skłania się do dokończenia inwestycji. Ostrzejsze stanowisko zajmują Zieloni, którzy mają szansę wygrać wybory i FDP. - Ale wydaje mi się, że także te partie będą optować za dokończeniem gazociągu, choć bez uruchamiania go - mówi. 

Zdaniem profesora, taki scenariusz jest wielce prawdopodobny, ponieważ Niemcy szukają sposobu, aby odbudować dobre stosunki z Amerykanami, a ci, zarówno za kadencji prezydenta Trumpa, jak i obecnego prezydenta Bidena, są przeciwni budowie gazociągu i mocniejszemu uzależnieniu się Europy od rosyjskiego gazu. - Takie mocne postawienie sprawy wobec Nord Streamu byłoby bardzo dobrze odebrane w USA - przewiduje.

Prof. Sebastian Płóciennik wskazuje, że Rosja od lat dąży do tego, żeby osłabić Unię Europejską. Dlatego ostatnie sankcje rosyjskie są skierowane przeciwko Unii, a Moskwa wręcz zrywa relacje z Brukselą. - Natomiast bardzo chętnie Rosja dogadywałaby się z poszczególnymi państwami członkowskimi - zauważa. Jego zdaniem Rosja będzie oferowała niektórym państwom profity, a w konsekwencji one będą blokowałyby niewygodne dla niej propozycje na forum unijnym.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Państwa wchodzące w skład grupy G7 pracują nad systemem zapobiegania rosyjskiej propagandzie. Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych G7, pierwszego tego typu spotkania w ciągu dwóch lat zorganizowanego w trybie stacjonarnym, szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab stwierdził, że to Londyn był inicjatorem podjęcia działań przeciwko dezinformacji Kremla w ramach grupy siedmiu najsilniejszych gospodarek świata. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Wybory do regionalnego parlamentu na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu. Faworytem w przedwyborczych sondażach jest centroprawicowa Partia Ludowa (PP) premier regionalnego rządu Isabel Diaz Ayuso. Czy to początek końca lewicowych rządów w Hiszpanii? Rozmowa z prof. Małgorzatą Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego.

O wizycie prezydent Republiki Estońskiej Kersti Kaljulaid w Warszawie relacja Agnieszki Jasik.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Magdalena Skajewska 

Goście: prof. Sebastian Płóciennik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), prof. Małgorzata Myśliwiec (Uniwersytet Śląski)

Data emisji: 4.05.2021

Godzina emisji: 17.32

ag