Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Bartłomiej Feretycki 19.05.2021

"To ważny dokument". Jarosław Kaczyński o Polskim Ładzie

- Przedtem były rozmowy, spotkania także poza Warszawą, narady. To jest dokument podpisany po długim namyśle i długim dialogu. Stąd jego waga - tak o nowym programie społeczno-gospodarczym Polski Ład powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wicepremier Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Polski Ład został zaprezentowany w minioną sobotę (15 maja). Ochrona zdrowia - nowe źródła finansowania, 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków; emerytury bez podatku do 2,5 tys. złotych; mieszkania bez wkładu własnego; inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy - to pięć głównych filarów programu Zjednoczonej Prawicy. Pod dokumentem podpisali się liderzy wszystkich trzech ugrupowań wchodzących w skład koalicji rządzącej - Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Gowin, szef Porozumienia, i Zbigniew Ziobro, przewodniczący Solidarnej Polski. Pod programem swoje podpisy złożyli także marszałek Sejmu Elżbieta Witek i premier Mateusz Morawiecki.

Podczas rozmowy w audycji "24 Pytania - Rozmowa Poranka" na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Kaczyński opowiedział o tym programie.


Posłuchaj
32:05 PR24_mp3 2021_05_19-07-05-52.mp3 Jarosław Kaczyński o Polskim Ładzie i sytuacji społeczno-politycznej (24 Pytania - rozmowa poranka)

 

- To ważny dokument. Przedtem były rozmowy, spotkania także poza Warszawą, narady. To jest dokument podpisany po długim namyśle i długim dialogu. Stąd jego waga - przyznał wicepremier.

prokuratura sąd sad sedzia F 1200.jpg
"Zmiany są potrzebne". Jarosław Kaczyński o reformie sądownictwa

Polska a Unia Europejska

Prezes Prawa i Sprawiedliwości odniósł się do pozycji Polski w Unii Europejskiej.

- Bardzo dużo zależy od nas, od postawy naszych elit politycznych, od tego, kto jest u władzy. Jeżeli ktoś ma ten gen niewolnictwa w sobie, a niestety w polskiej polityce tacy są, no to zawsze będzie niewolnikiem. Może nie tyle Zielonego Ładu, ile w szczególności jednego państwa - powiedział Jarosław Kaczyński.

Czytaj także:

- My niczyim niewolnikiem nie będziemy, natomiast musimy przyjmować pewne realia i dzisiaj ta tendencja do tego, co można określić jako budowę nowego ładu, jest tak przemożna, że odrzucanie jej oznaczało ustawienie się na marginesie lub inne kłopoty - stwierdził.

Wicepremier odniósł się również do kwestii Europejskiego Zielonego Ładu.

- To jest bardzo trudne przedsięwzięcie i zawierające w sobie pewne elementy ryzyka - stwierdził Jarosław Kaczyński.

Wiceszef rządu zauważył jednak drugą stronę uczestnictwa w tym projekcie.

- Ten plan jest po prostu czymś, w czym warto uczestniczyć nawet za pewną cenę - powiedział.


Biuro RPO forum 1200.jpg
Porozumienie Jarosława Gowina chce wystawić swojego kandydata na RPO. Prezes PiS: to też nasz kandydat

Jarosław Kaczyński uznał, że ten pomysł pozwoli "pchnąć Europę do przodu, a w tym także takie państwa jak Polskę".

Współpraca z samorządem

Klucz do powodzenia wielu pomysłów zaprezentowanych w Polskim Ładzie jest często w rękach samorządów. Jarosław Kaczyński odniósł się do współpracy z nimi.

- Samorządy są czymś oczywistym w państwie demokratycznym. Są absolutnie potrzebne - przyznał wiceszef rządu.

Prezes partii rządzącej odniósł się do upolitycznienia samorządów.

- Uczynienie z nich pewnego elementu opozycji, takiej ostro działającej, wręcz totalnej opozycji w niektórych wypadkach, oczywiście nie wszystkich przypadkach - powiedział.

Czytaj także:

Rozmówca Jerzego Jachowicza odniósł się tym samym do ubiegłorocznych, majowych wyborów korespondencyjnych. Niektóre samorządy wówczas odmówiły udostępnienia danych potrzebnych do wydrukowania kart.

- To był główny powód tego, że te wybory 10 maja się nie odbyły. Krótko mówiąc, to jest jednak pewnego rodzaju nadużycie ze strony samorządów i my w pewnych sprawach, takich oczywistych dla państwa, mamy prawo oczekiwać współpracy. I oczekujemy - przyznał prezes PiS.

W trakcie rozmowy Jarosław Kaczyński powiedział, jak powinna wyglądać współpraca z samorządami.

- Jesteśmy otwarci, ale ta otwartość musi być obustronna - przyznał.

- Nikt, kto pełni funkcje samorządowe, nie może traktować siebie jako kogoś, dla kogo ważną rolą jest zwalczanie tych, którzy z demokratycznego wyboru, z demokratycznym mandatem, dzisiaj Polską rządzą - dodał.

bf,pg