Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Natalia Wierzbicka 06.08.2022

Eksport ukraińskiego zboża. Katarzyna Żukrowska: Rosja stawia warunki

- W poniedziałek wypłynął pierwszy statek z ukraińskiego portu w Odessie, w piątek wypłynęły już trzy, jednak to nie załatwia sprawy. Aby wyeksportować surowce, które ma Ukraina potrzeba ponad 200 dni - powiedziała w radiowej Jedynce profesor nauk ekonomicznych, Katarzyna Żukrowska.

Po pierwszym transporcie ukraińskiego zboża władze w Kijowie wezwały do rozszerzenia umowy, która łagodzi rosyjską blokadę portów na Morzu Czarnym, na inne produkty, takie jak metale - podano w piątek na łamach "Financial Times".

Taras Kaczka, negocjator handlowy Ukrainy i wiceminister gospodarki, wyraził nadzieję, że porozumienie między UkrainąRosją pozwalające na wznowienie eksportu zboża utrzyma się, i zasugerował, że może ono służyć jako szablon dla innych towarów, ponieważ handlowcy i eksporterzy "zawsze testują granice". - To porozumienie dotyczy logistyki, ruchu statków przez Morze Czarne. Jaka jest różnica między zbożem a rudą żelaza? - powiedział gazecie.

Powyższą kwestię skomentowała w Programie 1 Polskiego Radia profesor nauk ekonomicznych, politolog i specjalista od międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych, Katarzyna Żukrowska.

"Rosja zaczyna stawiać warunki"

Na pytanie Michała Strzałkowskiego o to, jaka jest różnica między zbożem a rudą żelaza, Katarzyna Żukrowska odpowiedziała, że "Ukraina jest olbrzymim producentem wszelkiego rodzaju naturalnych źródeł energii, i również surowców".

- Natomiast żelazo jest czymś innym, ponieważ to już wchodzi o wiele szerzej w zainteresowania Rosji, która też ma problem z eksportem surowców. Zatem Rosja zaczyna stawiać warunki, jeżeli Ukraina będzie mogła eksportować, to Rosja również nie powinna mieć ograniczeń w eksporcie swoich surowców - wyjaśniła specjalistka od międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych.

W tym tygodniu pierwszy, od zawarcia porozumienia, statek z ukraińskim zbożem dotarł do Turcji, gdzie przeszedł inspekcję. Zgodnie z umową wypracowaną przez ONZ i Turcję, Rosja zgodziła się nie atakować statków przewożących żywność i nawozy, o ile będzie mogła - wraz z urzędnikami z Ukrainy, Turcji i ONZ - przeprowadzać inspekcję tych jednostek w cieśninie Bosfor.

Z tym że na wypłynięcie z ukraińskich portów czeka kilkanaście kolejnych statków. Ukraina jest piątym co do wielkości eksporterem pszenicy na świecie, a niektóre kraje, jak Liban, Syria i Somalia, większość pszenicy importują właśnie z Ukrainy. 

Posłuchaj
05:29 katarzynaaa.mp3 Katarzyna Żukrowska o ukraińskich złożach naturalnych ("W samo południe"/Jedynka) 

***

Audycja: W samo południe

Prowadzący: Michał Strzałkowski

Gość: Katarzyna Ida Żukrowska (ekonomistka i politolog, specjalista od międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych, profesor nauk ekonomicznych)

Data emisji: 6.08.2022

Godzina: 12.19

PAP/nt