Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 02.05.2012

Skąd biały i czerwony na naszej fladze?

- Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn. Oznacza dostojeństwo, bogactwo, jest to najszlachetniejszy z kolorów – mówił w „Sygnałach Dnia” dr Mariusz Affek, historyk.
Dr Mariusz AffekDr Mariusz AffekWojciech Kusiński, Polskie Radio

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Jej barwy, biały i czerwony pojawiły się po raz pierwszy podczas świętowania pierwszej rocznicy Konstytucji 3 Maja, w 1792 roku – opowiadał historyk Mariusz Affek w Jedynce. - Wtedy damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie biało-czerwone szarfy – wyjaśnił. Wynikało to z heraldyki Królestwa Polskiego, w godle na czerwonym tle znajdował się biały orzeł.

Historyk dodał, że prawnie barwy usankcjonowano podczas powstania listopadowego. Odpowiednią uchwałę przyjął sejm powstańczy 7 lutego 1831 roku. Mariusz Affek zaznacza, że wtedy nie występowała jeszcze flaga, mówiono o kokardzie narodowej. do której nawiązaniem jest kotylion.

Przez pewien czas nie było pewne, jaki odcień czerwieni powinien znajdować się na fladze - zaznaczył gość Jedynki. W 1921 roku Ministerstwo Spraw Wojskowych w broszurze pokazało flagę w odcieniu karmazynu. Potem w rozporządzeniu prezydenta z 1927 roku karmazyn zamieniono na cynober. Taki odcień obowiązywał też przez cały okres PRL. W 1980 roku 31 stycznia uchwalono ustawę o godle, barwach i hymnie. Tu stwierdzono, że czerwień ma być ciemniejsza od cynobru.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Co myśleć o flagach z narodowym godłem? Według słów gościa Jedynki takie flagi pojawiają się od 1955 roku, godło występuje wtedy zawsze na białym pasie. Jak dodał historyk, flaga z godłem narodowym może być używana przed siedzibami przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, na cywilnych samolotach podczas lotów zagranicznych, w kapitanatach portów, na cywilnych.lotniskach.

agkm

/

/