Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 05.07.2012

PE odrzucił ACTA. "Dziecko wylano z kąpielą" (wideo)

- Europie jest potrzebna umowa, która będzie pomagała państwom, podmiotom gospodarczym w walce z podróbkami, w walce z nieuczciwą konkurencją - twierdzi minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Parlament Europejski odrzucił umowę ACTAParlament Europejski odrzucił umowę ACTAPAP/EPA/PATRICK SEEGER
Posłuchaj
  • Minister kultury Bogdan Zdrojewski w Sygnałach dnia 5 lipca 2012
Czytaj także

Parlament Europejski odrzucił w środę przyjęcie międzynarodowej umowy o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi ACTA. Za odrzuceniem dokumentu opowiedziała się zdecydowana większość posłów.
- Według mojej oceny dziecko wylano z kąpielą - ocenił gość "Sygnałów dnia" w radiowej Jedynce, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. - Europa staje teraz przed trudniejszym zadaniem znalezienia innego rozwiązania dla ochrony praw twórców, dla ochrony praw naukowców, producentów różnego rodzaju produktów - dodał.
Czytaj TREŚĆ UMOWY ACTA >>>
Posłowie podkreślili, że w pełni popierają konieczność skutecznej ochrony własności intelektualnej, zwalczania podrabiania towarów i piractwa, lecz nie może odbywać się to kosztem wolności obywateli i możliwości korzystania z dobrodziejstw internetu.
- Większość została zdominowana przez tych, którzy dali się przekonać, iż dokument ten zawiera w sobie ograniczenia praw użytkowników indywidualnych. Wielokrotnie podkreślałem, że ta interpretacja jest nie do końca prawdziwa. W pewnych elementach nawet fałszywa - podkreślił Zdrojewski. Zaznaczył, że trudno jednak nie uszanować tych odbiorców, którzy są przekonani, że wejście w życie dokumentu doprowadziłoby do ograniczenia ich praw.
W uzasadnieniu PE zwrócił uwagę, że w gospodarce opartej na wiedzy bardzo szybko zmieniają się sposoby wymiany informacji oraz równowaga pomiędzy ochroną praw własności intelektualnej i podstawowymi wolnościami. Posłowie podkreślili, że umowy międzynarodowe przewidujące sankcje karne, muszą wyraźnie określić zakres i sposób ochrony swobód indywidualnych oraz nie dopuścić niezamierzonych interpretacji przepisów. Z tą oceną gość "Sygnałów dnia" się zgodził. Podkreślił, że porozumienie ACTA zawiera "za duże możliwości interpretacyjne".
Umowa ACTA dotyczącą walki z piractwem i podróbkami w internecie wywołała wiele kontrowersji. Przeciwnicy uważają, że ogranicza ona wolność w sieci i może służyć do inwigilowania internautów, krytykują surowe kary dla osób łamiących prawa autorskie. Zwolennicy podkreślają, że to skuteczna broń w walce z piractwem w sieci.
Bogdan Zdrojewski mówił też o finansowaniu mediów publicznych>>>

Wysłuchaj całej audycji!

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

(kk)

>>>Przeczytaj zapis rozmowy