Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 05.09.2012

Media publiczne "nie są w katastrofalnym stanie"

– Nie należy przesadzać. Nikomu nie jest łatwo w tej chwili – mówił minister Bogdan Zdrojewski o mediach publicznych. Zapewnił, że pracuje nad tym, by odzyskały oddech.
Minister kultury Bogdan ZdrojewskiMinister kultury Bogdan ZdrojewskiPolskie Radio

Minister kultury Bogdan Zdrojewski mówił w "Sygnałach dnia”, że pracuje nad dostępnymi rozwiązaniami, by media publiczne były w lepszej kondycji finansowej. Pół roku temu minister cyfryzacji Michał Boni na konferencji w Polskim Radiu proponował, by przez sześć miesięcy opracować projekt finansowania dla mediów publicznych. Do tego nie doszło. Teraz można było usłyszeć od ministra Boniego, że w 2012 i 2013 roku nie ma potrzeby zmian systemowych w mediach publicznych. Minister Boni proponuje za to debatę, by zmiany wprowadzić na przykład od 2015 roku.

Bogdan Zdrojewski wyjaśnia, że minister Boni przyjrzał się legislacji dotyczącej mediów i doszedł do wniosku, że jego propozycja nie jest realna. Według ministra, problemem jest także kontekst europejski przepisów.

Minister dodał, że reklamy w telewizji i radiu na razie pozostaną. - Po wszystkich analizach wykonanych naprawdę bardzo rzetelnie wiemy, że telewizja publiczna bez reklam i radio bez reklam nie mają racji bytu w najbliższych dwóch-trzech latach – oświadczył minister. Nadzieje na to, że można taką telewizję zbudować, zostały stworzone bez takiej analizy – dodał Zdrojewski.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Jak zaznaczył, istnieje możliwość powołania Funduszu Misji Publicznej, niezależnego od rządu, jeżeli chodzi o dystrybucję środków finansowych. Bogdan Zdrojewski uściślił, że byłby on niezbyt wysoki.

Bogdan Zdrojewski ocenił, że media publiczne jeszcze nie są w bardzo złej sytuacji. - Mówienie o tym, że media są w katastrofalnym stanie, jest pewnego rodzaju przesadą. Nikomu nie jest łatwo w tej chwili – powiedział minister Bogdan Zdrojewski.

Bogdan Zdrojewski uważa, że media publiczne nie powinny być finansowane z budżetu państwa. Dodał, że budżet i tak bierze udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach, na przykład Polonię finansuje MSZ. Z kolei resort cyfryzacji wspiera digitalizację różnych zbiorów. Podkreśla, że telewizja i radio publiczne powinny być niezależne od rządu.

agkm

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski