Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 08.10.2012

Nobel 2012 z medycyny to szansa na słuch i wzrok?

– To są odkrycia kluczowe. W przyszłości, wcale nie aż tak dalekiej, będą miały zastosowanie – mówił o przyznanej w poniedziałek nagrodzie prof. Jacek Szepietowski, prorektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Nobel 2012 z medycyny to szansa na słuch i wzrok?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Prof. Jacek Szepietowski w radiowej Jedynce
Czytaj także

Tegoroczną, medyczną Nagrodę Nobla otrzymali wspólnie John B. Gurdon i Shinya Yamanaka, za eksperymenty nad macierzystymi komórkami pluripotentnymi. Badacze udowodnili, że dorosłe komórki, mogą zostać "cofnięte" do stadium pluripotentnego i ponownie wykształcić swoje funkcje, do tego inne niż poprzednio.
– To są odkrycia kluczowe. W przyszłości, wcale nie aż tak dalekiej, będą miały zastosowane kliniczne. Te komórki można różnicować w kierunku takich, jakich oczekujemy. To ważne w transplantologii czy medycynie regeneracyjnej – tłumaczył prof. Jacek Szepietowski.

>> Czytaj więcej o tegorocznych nagrodach Nobla
Jakie konkretnie mogą mieć zastosowanie te komórki? – Osoby, które nie słyszą, albo mają problemy z widzeniem, mogą dostać szansę jeśli wytworzymy komórki, których u nich nie ma. Bo odtwarzając je, będzie można spowodować powrót do zdrowia. Komórki pomogą przywrócić funkcje organów – powiedział ekspert.
Prorektor wrocławskiej uczelni oceniał też poniedziałkową polityczną debatę na temat medycyny i zadłużenia służby zdrowia. – Musimy popatrzeć, jakie placówki są zadłużone. Często to placówki kliniczne, ale też np. Centrum Zdrowia Dziecka. Dlatego wydaje mi się, że to problem systemowy, a nie tylko związany z zarządzaniem daną placówką – dodał profesor.
Jak ekspert ocenia propozycje PiS dotyczące likwidacji NFZ i pomysł ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza o decentralizacji NFZ? Czy komercjalizacji szpitali to dobry pomysł? O tym wszystkim usłyszysz w nagraniu audycji.
Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.
ei