Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 17.09.2013

Minister skarbu: Polska Grupa Zbrojeniowa oznacza koniec rozproszenia

Decyzję rządu o utworzeniu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, grupującej spółki z dziedziny obronności, wyjaśniał w radiowej Jedynce minister skarbu Włodzimierz Karpiński.
Minister skarbu Włodzimierz KarpińskiMinister skarbu Włodzimierz Karpiński Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
  • Włodzimierz Karpiński o Polskiej Grupie Zbrojeniowej, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i opłacie audio-wizualnej (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

- Każda zmiana może rodzić opór. Pamiętajmy jednak, że proces konsolidacji rozpoczął się na początku tego wieku i do tej pory się nie zakończył. To właśnie porozumienie, współpraca między ministrem obrony narodowej, ministrem gospodarki i ministrem skarbu kończy ten proces w ramach dawnego Bumaru, dziś Polskiego Holdingu Obronnego, jak również wokół grupy Stalowa Wola, tudzież jednostek, które są bardzo silnie powiązanie z armią poprzez to, że są w nadzorze armii, czyli wojskowych zakładów produkcyjno-remontowych, których jest jedenaście. Wydaje się, że dysponując takim potencjałem i godząc się na rozproszenie byłoby się nieroztropnym - mówił w "Sygnałach dnia" Włodzimierz Karpiński.

Minister skarbu odniósł się także do planów przekazania kontroli nad Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych ministerstwu spraw wewnętrznych. - Mamy trzech interesariuszy: MSW, ministerstwo transportu i ministerstwo finansów. Uważam, że każdy z tych resortów powinien partycypować w nadzorze jak są realizowane zadania, które do tej pory zlecają one de facto w 90 procentach - podkreślał Włodzimierz Karpiński.

Gość Jedynki jest zdania, że dowody osobiste powinny nadal być drukowane w PWPW. - Te sprawy, które są ważne z punktu widzenia państwa, jak wrażliwe dane, powinny być w domenie państwa. Wydaje mi się, że porozumienie między zainteresowanymi stronami: ministerstwem finansów jeśli chodzi o akcyzę, ministerstwem transportu jeśli chodzi o prawa jazdy i MSW jeśli chodzi o dowody i paszporty będzie dobrym nadzorczym narzędziem, a jednocześnie będą musieły patrzeć one jako składający te zlecenia na poziom kosztów. Wydaje mi się, że to dobre sprężenie zwrotne - tłumaczył Włodzimierz Karpiński.

Trwają prace nad nową ustawą o radiofonii i telewizji. Jednym z głównych założenie projektu jest zastąpienie abonametu opłatą audiowizualną, która byłaby pobierana od każdego gospodarstwa domowego. - Państwo powinno zdefiniować misję mediów publicznych, a opłata za wykonanie tej misji powinna być solidarnie ponoszona przez wszystkich obywateli - poparł zmiany minister skarbu.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

pg

>>>Zapis całej rozmowy