Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Szymon Antosik 12.10.2023

104 lata Polskiego Komitetu Olimpijskiego

12 października 1919 roku odbył się zjazd założycielski Komitetu Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich. Organizacja miała przygotować polską reprezentację do udziału w igrzyskach olimpijskich.

Początek polskiego ruchu olimpijskiego

W 1919 roku niepodległa Polska dostała od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zaproszenie do udziału w zbliżających się igrzyskach olimpijskich w Antwerpii, które odbyły się w 1920 roku. Belgowie zostali gospodarzami igrzysk w uznaniu postawy i poświęcenia ich kraju, który został zaatakowany przez Niemców w 1914 roku.


Posłuchaj
19:29 chwila sportowych wspomnień (3) - olimpijczycy.mp3 Audycja z cyklu "Chwila sportowych emocji" na temat polskich olimpijczyków - wspomnienia sportowców. (PR, 26.11.1978)

 

100 lat Polskiego Komitetu Olimpijskiego - serwis specjalny

W odpowiedzi na zaproszenie do udziału w igrzyskach olimpijskich, 12 października 1919 roku w Hotelu Francuskim w Krakowie zebrali się członkowie władz II Rzeczpospolitej oraz działacze tworzącego się polskiego sportu. Tego dnia powstał Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich. Dzień wcześniej w Krakowie uczestnicy zjazdu powołali Polski Komitet Lekkiej Atletyki.

1 grudnia 1919 roku w Warszawie odbył się kolejny zjazd, którego uczestnicy wybrali władze związku oraz zmienili jego nazwę na Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich. Na pierwszego prezesa został wybrany książę Stefan Lubomirski, a protektorem stowarzyszenia został sam Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, który prywatnie był miłośnikiem aktywności fizycznej.

Reprezentacja Polski na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 1924 roku na stadionie Colombes. NAC Reprezentacja Polski na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 1924 roku na stadionie Colombes. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pierwsze występy polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich

Polscy sportowcy wystąpili na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 1908 roku. George Gaidzik, który reprezentował Stany Zjednoczone, zdobył brązowy medal w skokach z trampoliny, zaś tenisistka Felicja Pietrzykowska, startująca w reprezentacji Austro-Węgier, nie odniosła większego sukcesu. Na następnych igrzyskach w Sztokholmie w 1912 polscy sportowcy reprezentowali barwy Rosji, Stanów Zjednoczonych oraz Austro-Węgier.

Po odzyskaniu niepodległości Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich zdołał zorganizować kilkumiesięczny obóz przygotowawczy dla lekkoatletów, ale z powodu wybuchu wojny z bolszewikami polscy sportowcy nie wystąpili na igrzyskach olimpijskich w Antwerpii w 1920 roku. Pierwszymi, w których wystąpiła reprezentacja Polski były zorganizowane w 1924 igrzyska w Paryżu.

Nasza reprezentacja na tych igrzyskach zdobyła dwa medale - drużyna kolarzy torowych srebrny medal. W polskim zespole byli Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk. Z kolei kawalerzysta porucznik Adam Królikiewcz zajął trzecie miejsce w konkursie skoków przez przeszkody.

sa