Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Szymon Antosik 06.03.2024

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych - bohaterowie nie tylko doby Holokaustu

Sprawiedliwi upamiętnieni podczas Europejskiego Dnia Pamięci to nie tylko osoby ratujące Żydów w latach Holokaustu, ale również ludzie, którzy sprzeciwiali się zbrodniom przeciwko ludzkości w XX i XXI wieku.

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych obchodzimy 6 marca, w dniu, w którym zmarł Mosze Bejski – współtwórca pojęcia "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" oraz założyciel Ogrodu Sprawiedliwych w Jerozolimie.


Posłuchaj
20:19 Sprawiedliwi 06-03-2013.mp3 O Europejskim Dniu Pamięci o Sprawiedliwych w audycji Doroty Truszczak z cyklu "Naukowy zawrót głowy" mówili dr Anna Ziarkowska z Domu Spotkań z Historią, ojciec Wacław Oszajca i Alicja Bartuś z Fundacji na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. (PR, 7.03.2013)

 

Pamięci Polaków Ratujących Żydów - zobacz serwis historyczny

Święto zostało wprowadzone 10 maja 2012 wniosek Parlamentu Europejskiego. Upamiętnia osoby ratujące Żydów w czasie Holokaustu oraz te, które wyraziły sprzeciw wobec dwóch totalitaryzmów XX wieku – nazizmowi i komunizmowi. Dzień pamięci honoruje także ofiary ludobójstw oraz innych zbrodni przeciwko ludzkości, popełnionych w XX oraz XXI wieku.

Czytaj także:

Twórcą pojęcia "europejskich sprawiedliwych" jest Gabriele Nissim, prezes włoskiej Fundacji Komitet Światowego Lasu Sprawiedliwych. Był inicjatorem zakładania Ogrodów Sprawiedliwych w miejscach, w których sprzeciwiano się zbrodniom przeciwko ludności. Takie ogrody istnieją obecnie m.in. we Włoszech, Armenii i Rwandzie.

Ambasadorowie 1200.jpg
Sprawiedliwi ambasadorzy. Polscy dyplomaci, którzy pomagali Żydom

Sprawiedliwi w Warszawie

Od 2014 roku Ogród Sprawiedliwych znajduje się także na warszawskim Muranowie. Co roku w Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych z inicjatywy Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych zostają upamiętnione trzy osoby, na których cześć są sadzone symboliczne drzewka w ogrodzie.

Do tej w pory w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych zostało uhonorowanych ponad 30 osób, wśród nich m.in. Witold Pilecki, Jan Karski, Marek Edelman, Rafał Lemkin, Tadeusz Mazowiecki, Magdalena Grodzka-Gużkowska, Władysław Bartoszewski, ksiądz Jan Zieja, i Ewelina Lipko-Lipczyńska.

– Termin tej idei wywodzi się z tradycji judeochrześcijańskiej – mówił w 2013 roku jezuita, ojciec Wacław Oszajca w audycji Doroty Truszczak z cyklu "Naukowy zawrót głowy". – Człowiek sprawiedliwy w Biblii nie tylko przestrzega prawa, ale kocha ludzi, Boga i świat, ma bardzo pozytywne i opiekuńcze nastawienie oraz potrafi oddać życie za człowieka.

sa