Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Bożena Sarnowska 21.05.2024

Jan III Sobieski, zwycięzca spod Wiednia

350 lat temu, 21 maja 1674 roku, na sejmie elekcyjnym hetman wielki koronny Jan Sobieski wybrany został królem Polski. Był wybitnym dowódcą, pogromcą Tatarów i Turków, mężem pięknej Marysieńki, pisarzem, bibliofilem, erudytą i mecenasem sztuki.
Portret Jana III Sobieskiego - reprodukcja fotograficzna obrazu Daniela Schultza (16151683)."Portret Jana III Sobieskiego" - reprodukcja fotograficzna obrazu Daniela Schultza (1615–1683).Wikipedia/domena publiczna

- Jan III Sobieski był wodzem wielkim. Kochał wojsko, na polu bitewnym odznaczał się niesłychanym refleksem, ale w polityce brakowało mu talentu – stwierdziła historyk, dr Teresa Chynczewska-Hennel.

21 maja 1674 Jan Sobieski został wybrany na króla Polski. "Nakreślił plan zasadniczej reformy wewnętrznej państwa, pomyślanej w ten sposób, by wzmocniwszy władzę królewską, nie wprowadzała ona do Rzeczypospolitej absolutyzmu" – pisał biograf Jana III Sobieskiego prof. Zbigniew Wójcik.

Bohater czy zdrajca?

Wielu uważa, że zwycięzca spod Wiednia był nie tylko wielkim wodzem, ale również wybitnym politykiem i mężem stanu. Czy rzeczywiście? Spór w tej sprawie prowadzili goście Andrzeja Sowy w audycji z cyklu "Na historycznej wokandzie" nadanej we wrześniu 1994 roku. Krytykiem króla Jana III Sobieskiego był prof. Henryk Wisner. Dokonań władcy broniła dr Teresa Chynczewska-Hennel.

Prof. Wisner przypomniał mniej chlubne fakty z życia Sobieskiego. Mówił o jego współpracy ze Szwedami, o tym, że Sobieski przyczynił się do przejścia na stronę szwedzką elity armii koronnej, dowodzonej przez Aleksandra Koniecpolskiego.

- W zamian za rękę Marysieńki sprzeniewierzył się też swemu przyjacielowi Jerzemu Sebastianowi Lubomirskiemu - mówił historyk.

Prof. Wisner zwrócił również uwagę na zakulisowe gry, jakie Sobieski prowadził z prymasem Mikołajem Prażmowskim w celu obalenia króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

W panteonie chwały

Dlaczego w takim razie Jan III Sobieski wszedł do panteonu narodowego? Czy jego obecność jest tam zasadna?

Postawy króla broniła dr Teresa Chynczewska-Hennel. - 16 listopada 1655 roku, kiedy złożył przysięgę królowi szwedzkiemu, nie był jedynym, który to uczynił. Czy wszystkie wybitne postaci nie mogą mieć swoich cieni? - pytała. - Była to skaza na życiorysie, ale późniejsze fakty, dokonania, walki w obronie Rzeczypospolitej przed Szwedami przekreśliły ten haniebny czyn.

Jan III Sobieski urodził się w 1629 roku. Królem został w wieku 45 lat, panował 22 lata. Zwyciężył w wieku ważnych bitwach: pod Chocimiem, Żurawnem, Wiedniem. Jan III Sobieski zmarł w 1696 roku. Jego legenda zaczęła rodzić się w wieku XVIII. Dlaczego?

- Legendę stworzyli potomni – powiedział prof. Henryk Wisner. – Szukając wzorów, wzięto tego, który zwyciężał i z niego uczyniono bohatera.


Posłuchaj
18:01 Jan III Sobieski - aud. Andrzeja Sowy Na historycznej.mp3 Spór o Jana III Sobieskiego - audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie". Komentarz historyków; prof. Henryka Wisnera i dr Teresy Chynczewskiej-Hennel. (PR, 24.09.1994)

 

Odsiecz wiedeńska

Czy słusznie Sobieski poszedł pod Wiedeń? – pytał autor audycji Andrzej Sowa. - To było właściwe posunięcie – odpowiedział gość programu. – Konflikt polsko-turecki trwał od lat i się rozpalał. Tylko, co dzieje się później? W 1684 roku, w rok po zwycięstwie pod Wiedniem zostaje zawarta Liga Święta, do której przystępuje również Polska. Sobieski pakuje się w beznadziejną walkę na stepach mołdawskich i wołoskich. Nie mieliśmy z tego praktycznie żadnych korzyści – dodał Wiesner.

Odsiecz wiedeńska, Wilanów, Marysieńka - posłuchaj sporu historyków na temat najpopularniejszego polskiego króla - Jana III Sobieskiego.