Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
migrator migrator 24.03.2010

Czy autorytet państwa został zachwiany?

Ostatnie ataki na policjantów dowodzą, że nie szanujemy państwa, które reprezentują. Jak poprawić autorytet państwa?

Zamordowany niedawno na ulicy policjant, czy ostatnia sprawa kontrowersyjnej reklamy "Na kolana psie", w przypadku której toruńska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania, to przykłady, że autorytet państwa jest coraz częściej nierespektowany, a wręcz poniżany.

W przypadku plakatu reklamowego sprawa jest dwuznaczna. Z jednej strony sąd podważa autorytet państwa. Z drugiej opinia społeczna krytykuje reklamodawcę twierdząc, że reklama była nie na miejscu – podkreślali goście programu, którymi byli Adam Rapacki z MSWiA, Ryszard Kalisz z SLD i Andrzej Dera z PiS.

Autorytet funkcjonariuszy państwowych jest słaby, ponieważ ciągle jeszcze państwo Polskie, na tle innych krajów Europejskich, nie szczyci się najlepszą renomą. - Mówiąc o samych policjantach – ich autorytet przez lata nie był najlepszy, ale ostatnie dwadzieścia lat poprawiło ich wizerunek.

- Autorytet państwa buduje się prawem, takim które jest zrozumiałe dla obywateli . Jeżeli państwo pisze ustawy, których ludzie nie rozumieją, to nie działa to na jego korzyść – mówili goście programu.

Państwo miało autorytet, gdy walczyło o niepodległość. Tak było jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym. Po II Wojnie Światowej został on zachwiany, ponieważ - mówiąc najprościej - formuła państwa została obywatelom z góry narzucona. Brakowało też poczucia własności. Od lat 90. budowany jest nowy ustrój, ale mentalność z PRL-u została. Współcześni Polacy ciągle nie potrafią przestawić się na nowe tory – podkreślali goście programu.

- W demokracji państwo jest gwarantem realizacji praw i wolności obywateli. Jeśli obywatel będzie miał przeświadczenie, że funkcjonariusze publiczni są gwarantami praw i wolności obywatelskich, to będzie ich szanował - podkreślił Ryszard Kalisz. - W Polsce ciągle jeszcze jest z tym problem. Daleko nam do rozwiniętych demokracji - dodał.

Autorytet państwa jest podważany przez różne grupy społeczne, często wywodzące się ze społecznych nizin. Wymaga to wręcz edukacji tych środowisk. Środowisk, które często są wyalienowane społecznie. Rolą państwa jest pomoc w uporaniu się z wykluczeniem.