Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 22.04.2011

Walczyli bez szans na zwycięstwo

Powstanie w Getcie Warszawskim było pierwszym miejskim wystąpieniem powstańczym w okupowanej przez Niemców Europie.
Kara za zbrojny opór przeciwko okupantowi - getto warszawskie zrównane z ziemią przez Niemców z rozkazu Adolfa Hitlera, po upadku powstania w getcie warszawskim w 1943. Od zburzenia ocalał jedynie kościół św. Augustyna na Nowolipkach, gdyż Niemcy użyli go jako magazynuKara za zbrojny opór przeciwko okupantowi - getto warszawskie zrównane z ziemią przez Niemców z rozkazu Adolfa Hitlera, po upadku powstania w getcie warszawskim w 1943. Od zburzenia ocalał jedynie kościół św. Augustyna na Nowolipkach, gdyż Niemcy użyli go jako magazynuźr.Wikipedia

Nie miało ono celów militarnych ani szans na powodzenie. Powstanie jest uważane przez naród żydowski za jedno z najważniejszych wydarzeń w jego historii.

- 19 kwietnia 1943 roku zdarzyło się to, czego Niemcy trochę się spodziewali. Dwa dni wcześniej do władz niemieckich dotarły informacje, że w getcie coś się dzieje. Co ciekawe, 20 kwietnia przypadały urodziny Adolfa Hitlera i wydaje się, że niektórzy z jego współpracowników chcieli mu zrobić prezent i ostatecznie zlikwidować największe getto w okupowanej Europie - wyjaśniała dr Hanna Węgrzynek z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

W "Naukowym Wieczorze z Jedynką" podkreśliła, że przez to getto przewinęło się 600 tys. osób, a w niektórych momentach przebywało tam do pół miliona więźniów.

19 kwietnia oddziały niemieckie wkroczyły do getta i przystępiły do jego ostatecznej likwidacji. Powstanie w getcie warszawskim jest nietypowe, dlatego, że to nie powstańcy wyznaczyli moment rozpoczęcia walki.

Gość radiowej Jedynki wyjaśniała, że Niemcy chcieli wepchnąć do wagonów towarowych ludzi i wywieźć do Treblinki, by zgładzić ich w komorach.

Do walki z nazistami przystąpili ludzie młodzi, dwudziestokilkuletni, słabo wyszkoleni, ale zawzięci.

- Należy przypomnieć, że walczyli przedstawiciele dwóch organizacji: Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Powstańcom brakowało broni, wcześniej zaopatrywali się w nią na czarnym rynku, ale była ona bardzo droga. Podziemie akowskie przekazało im ok. pięćdziesięciu pistoletów, kilkadziesiąt granatów i trochę kilogramów ładunków wybuchowych – przypominała dr Hanna Węgrzynek.

Powstanie w getcie warszawskim trwało do 16 maja 1943 roku

Rozmawiała Katarzyna Jankowska

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Walczyli bez szans na zwycięstwo" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.