Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 05.08.2014

Czym zajmuje się Komisja Europejska?

Komisja Europejska to organ wykonawczy Unii Europejskiej. Jest instytucją odpowiedzialną za bieżącą politykę Unii, nadzorującą prace wszystkich jej agencji i zarządzającą jej funduszami. - KE jest bardzo szczególną instytucją - mówi w audycji "Europa od kuchni" Agata Gostyńska, ekspert Center for European Reform w Londynie.

- Komisja z jednej strony ma prawo nadawania inicjatywy, którą nazywamy inicjatywą ustawodawczą. Z drugiej strony nadzoruje wykonywanie prawa Unii Europejskiej - mówi Agata Gostyńska.
Nowa komisja pod przewodnictwem Jeana-Claude'a Junckera jest w budowie. - Ta budowa jest skomplikowana i wykonywana w swoistej kolejności i przy zachowaniu swoistych zasad - opowiada Ernest Zozuń.

- Najpierw dowiemy się, kto będzie się zajmował unijną dyplomacją. Swoje kandydatury zgłosiły Polska i Włochy, podobno chce to zrobić także Bułgaria. Decyzja w sprawie obsady stanowiska zapadnie 30 sierpnia na szczycie w Brukseli. W komisji zasiądzie kilku byłych premierów, co podniesie jej rangę. Na razie, prawdziwym problemem jest mała liczba kobiet - tak twierdzi rzeczniczka nowego szefa komisji. Parlament Europejski już zagroził, że nie zaakceptuje jesienią nowej komisji, jeśli będzie w niej mniej niż 9 kobiet - zdradza kulisy negocjacji Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
- Komisja Europejska ma prawo inicjatywy ustawodawczej. Co do zasady ma monopol. To ona występuje z projektem aktu prawnego, który następnie jest negocjowany przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. Z jednej strony Komisja wychodzi z impulsem, z drugiej na etapie wykonywania prawa UE, kontroluje jak państwa członkowskie to prawo wykonują - dodaje Agata Gostyńska.

Posłuchaj całej audycji przygotowanej przez Ernesta Zozunia.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. "Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godz. 17.20.

(mp/fbi)