Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 23.09.2014

Program Erasmus poprawia demografię, ale nie tylko...

Komisja Europejska publikuje zaskakujący raport na temat efektów działania programu Erasmus. Okazuje się, że ma on dobry wpływ na demografię i związki uczestników.
Program Erasmus poprawia demografię, ale nie tylko...Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Program Erasmus poprawia demografię, ale nie tylko... (Europa do kuchni/Trójka)
Czytaj także

Badanie efektów Erasmusa objęło 34 kraje. Przeanalizowano odpowiedzi 75 tys. studentów i absolwentów, z których ponad 55 tys. studiowało lub odbywało staż za granicą. Z dokumentu wynika, że 33 proc. byłych studentów Erasmusa ma partnera z innego kraju, podczas gdy dla tych, którzy studiowali w kraju, odsetek ten wynosi 13 proc. 27 proc. studentów Erasmusa poznaje swojego długoletniego partnera właśnie podczas pobytu na stypendium.

Według szacunków Komisji od roku 1987 parom, które poznały się, uczestnicząc w programie Erasmus, urodziło się około miliona dzieci. 40 proc. spośród uczestników programu Erasmus co najmniej raz zmieniło po otrzymaniu dyplomu kraj zamieszkania lub pracy; to niemal dwa razy więcej w porównaniu z tymi, którzy podczas studiów nie byli mobilni.

Z raportu wynika,że w przypadku absolwentów z doświadczeniem międzynarodowym ryzyko długotrwałego bezrobocia jest o połowę mniejsze w porównaniu z absolwentami, którzy nie studiowali ani nie byli na stażu poza granicami swego kraju.

W latach 2014-2020 cztery miliony osób będą mogły uzyskać stypendia z nowego programu wymiany Erasmus+, co da im możliwość poznania życia w innym kraju poprzez studia, staż, nauczanie lub wolontariat. Budżet programu to ok. 15 mld euro.

Posłuchaj całej audycji przygotowanej przez Ernesta Zozunia.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. "Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godz. 17.20.

(PAP/Trójka/mp)