Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 27.02.2014

Dary natury, o których warto pamiętać. Jak sobie pomagać?

Wszyscy wiemy, że serce jest ważne i należy o nie dbać, jednak jak możemy to robić? Poza dietą i ruchem można spróbować różnych ziół i mieszanek.
Dary natury, o których warto pamiętać. Jak sobie pomagać?Glow Images/East News

Prof. Iwona Wawer podkreśla, że na rozwój chorób serca i układu krążenia pracujemy przez lata. Jedynym zaskoczeniem w tym temacie może być zawał serca. - To nie jest tak, że choroba pojawia się z poniedziałku na wtorek, tylko jest to wynik nieodpowiedniej diety, trybu życia i te zmiany w układzie krążenia rozwijają się bardzo powoli. Do pewnego czasu wydaje nam się, że wszystko jest w porządku, bo nie mamy żadnych objawów - wyjaśnia profesor.

Elementem, który może nas zaniepokoić, jest test wejścia po schodach w szybkim tempie i reakcja organizmu. - Gdy się okaże, że rzeczywiście nie możemy złapać oddechu, to moja rada byłaby taka, żeby zacząć chodzić po tych schodach, a nie używać windy. Wtedy mamy element gimnastyki codziennej, który powinien nam pomóc - opowiada lekarz.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Powodem, który w znacznym stopniu przyczynia się do tego typu problemów jest dieta. Polacy, co pokazują badania, ciągle jedzą za mało warzyw i owoców. - Dostarczają one tzw. antyoksydantów, czyli substancji przeciwdziałających stanom zapalnym w organizmie, odkładaniu się płytek miażdżycowych w żyłach. Biorąc pod uwagę naturalne sposoby ochrony, należy położyć nacisk na dwie rzeczy: dostateczne spożycie warzyw i owoców oraz na ruch - podkreśla profesor.

Można sobie również pomóc, stosując przyprawy ziołowe oraz różnego rodzaju mieszanki. - Mogą one również zaszkodzić, bo są zioła czy leki ziołowe bardzo silnie działające oraz takie, które działają łagodniej i dłużej, do których jesteśmy bardziej przyzwyczajeni i właśnie takie powinniśmy stosować. Większość leków syntetycznych wywodzi się z leków ziołowych, bo myśmy podpatrzyli naturę, tylko wyizolowaliśmy ten jeden silnie działający składnik - wyjaśnia lekarz.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

Wśród silnie działających na serce roślin należy wymienić konwalię, jemiołę, naparstnicę. - Są to bezcenne zioła, ale nigdy nie były to składniki diety człowieka. A doskonale działający czosnek możemy przecież jeść codziennie - zachęca prof. Wawer.

Jakie mieszanki warto stosować w przypadku chorób serca? Czy możemy je przygotować w domu? Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Roman Czejarek.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

sm/ag