Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 05.04.2017

Borderline jak spacer po linie nad przepaścią

- Osoba z borderline bardzo pragnie zmiany i na pytanie, co chciałaby zmienić w swojej osobowości, odpowiada, że wszystko - mówi psychoterapeutka Vivian Fiszer.

Borderline, czyli zaburzenie z pogranicza, nie jest niczym nowym, bo pierwsze diagnozy postawiono w latach 70. XX wieku. Na pierwszej osi, jak wyjaśnia psycholog, jest depresja, a na drugiej - zaburzenia osobowości, np. zależne lub narcystyczne. - Zwykle ludzie przejawiają więcej niż jedno zaburzenie osobowości, stanowią różne kombinacje i niezwykle różnią się między sobą. Musimy pamiętać, że 70 procent osób cierpiących na borderline doświadczyło w dzieciństwie poważnych nadużyć, często wykorzystywania seksualnego, przemocy, zaniedbań emocjonalnych - opowiada Vivian Fiszer.

Niektóre badania wykazują, że osoby z borderline mają inny mózg, inaczej odbierają świat i odczuwają. Bywa, że rano czują się świetnie, po czym jedno krzywe spojrzenie lub niedyskretna uwaga może zburzyć cały ich świat i doprowadzić do załamania. Częstym skutkiem takich zaburzeń osobowości są problemy w pracy, chaotyczne związki i drastyczna zmienność nastrojów.

O tym, jak odróżnić zwykłą zmienność nastrojów od poważnej choroby, czym różni się borderline od choroby dwubiegunowej, i jak można to leczyć, mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Vivian Fiszer (psychoterapeutka, psycholog, ekspert od najnowszej metody leczenia borderline)

Data emisji: 5.04.2017

Godzina emisji: 10.21

sm/ab