Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
testy dziennikarskie 2019 15.04.2019

Ekstremalna Droga Krzyżowa duchowym wyjściem ze strefy komfortu

Trasy mają min. 40 km i mają różne stopnie trudności. Wierni pokonują je w bólu i trudzie. Najważniejszym celem jest przejście całej drogi w ciszy, samotności oraz skupieniu. EDK, pomysł, który powstał ponad 10 lat temu, jest formą duchowości otwierającą katolików na Pana Boga.  
Posłuchaj
  • Ekstremalna droga krzyżowa jako forma duchowości
Czytaj także

- Ekstremalna Droga Krzyżowa jest nową formą przeżywania nabożeństwa drogi krzyżowej. Czasami ludzie, którzy wychodzą pierwszy raz na drogę krzyżową myślą, że jest to pielgrzymka, że będzie miło i przyjemnie. To nie o to chodzi. Najważniejszym walorem drogi krzyżowej jest cisza. W tej ciszy można usłyszeć Boga - mówi w audycji "Cztery pory roku" - ks. Jarosław Raczak, rzecznik Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. 

Pierwszym elementem EDK jest Msza Święta wieczorna. Następnie uczestnicy wychodzą na trasę biorąc ze sobą rozważania w wersji papierowej albo sięgając po nie do aplikacji w telefonie. Dostępne są one w formie audio bądź w formie tekstu. Tak jak w drodze krzyżowej obecni wędrują od stacji do stacji docierając do obranego celu.

Co w sytuacji, kiedy ktoś, wskutek wyczerpania, nie ukończy całej trasy? - Jeżeli ktoś wybiera trasę, która jest ponad jego możliwości, to nie jest to dyskwalifikujące. Ta osoba swoje przeżyła w czasie drogi krzyżowej - dodaje ks. Raczak.

Wszystkie informacje na temat Ekstremalnej Drogi Krzyżowej można znaleźć na stronie www.edk.org.pl

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: ks. Jarosław Raczak (rzecznik Ekstremalnej Drogi Krzyżowej)

Data emisji: 15.04.2019

Godzina emisji: 11.10

ans/ag