Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 03.10.2019

Rak szyjki macicy. Dlaczego badania są tak ważne?

- Kobiety regularnie wykonujące badania cytologiczne, mają zmniejszone o 80-90 proc. ryzyko śmierci z powodu raka szyjki macicy - mówi prof. Andrzej Nowakowski z Centrum Onkologii w Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie. Czy w Polsce udało się zmniejszyć zachorowalność na tę chorobę?
Posłuchaj
  • Jak uchronić się przed rakiem szyjki macicy? (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Czytaj także

Na rozwój raka szyjki macicy wpływa wiele różnych czynników. Istnieje wyraźny związek między aktywnością seksualną kobiety a ryzykiem powstania stanu przedrakowego lub raka szyjki macicy. Wcześnie rozpoczęte współżycie seksualne i zmiany partnerów ułatwiają infekcje wirusem karcinogennym, przenoszonym drogą płciową. W wielu przypadkach jest on właśnie odpowiedzialny za raka szyjki macicy. Seks z wieloma partnerami zwiększa zagrożenie tą chorobą.

Profilaktyka zmniejszyła zachorowalność

- Dane Głównego Urzędu Statystycznego za 2014 rok mówią, że w grupie pomiędzy 30. a 40. rokiem życia, nawet 80 proc. kobiet dość regularnie wykonuje badania cytologiczne. Są to badania, które odniosły największy sukces w profilaktyce onkologicznej. Rak szyjki macicy jeszcze w latach 50. był dużo częstszym nowotworem niż rak piersi. Dzięki badaniom cytologicznym udało się zmniejszyć zarówno zachorowalność, jak i umieralność z powodu tego nowotworu - przekazuje prof. Andrzej Nowakowski.

Zdaniem onkologa, badanie cytologiczne umożliwia wykrycie raka szyjki macicy jeszcze w tzw. przedinwazyjnym stadium, czyli kiedy rozwój choroby dopiero rozpoczyna się.

Nowotwór rozwija się latami

- Od momentu zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, bo to jest czynnik sprawczy dla nowotworu szyjki macicy, do powstania zaawansowanej postaci nowotworu, mijają lata. To jest czas na profilaktykę i na to, żeby wykonywać badania - tłumaczy ekspert Jedynki.

Nie badasz się? Lepiej zadbaj o swoje zdrowie

Prof. Andrzej Nowakowski przyznaje, że grupą największego ryzyka zachorowania i śmierci z powodu raka szyjki macicy, są kobiety, które wykonują badania cytologiczne nieregularnie lub w ogóle. - To jest problem w Polsce, bo do tych pań jest najtrudniej dotrzeć - słyszymy.

Jak często należy chodzić na badania cytologiczne? Dlaczego leczenie ambulatoryjne w przypadku raka szyjki macicy jest skuteczne? W jakim wieku należy zdecydować się na badanie?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: prof. Andrzej Nowakowski (Centrum Onkologii w Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie)

Data emisji: 2.10.2019

Godzina emisji: 9.36

DS