Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 12.12.2019

Nowotworom można zapobiegać. 12 sposobów na zdrowie

Tyle punktów zawiera Kodeks Walki z Rakiem. Wśród zaleceń są m.in.: udział w badaniach profilaktycznych, rzucenie palenia, zdrowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce.

Doktor Paweł Koczkodaj przekonuje, że bardzo istotne jest wykrycie choroby jeszcze we wstępnym stadium takim, w którym pacjent nawet nie podejrzewa, że jest chory. Temu właśnie służą badania przesiewowe, mające na celu spośród osób zdrowych "wyłowienie" chorych. - W Polsce mamy trzy programy badań przesiewowych, w kierunku wykrycia raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego – mówi lekarz. Te nowotwory są najczęstsze nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Takie badania są bezpłatne, jeśli ktoś jest w odpowiednim przedziale wiekowym. Obecnie zaproszenia są wysyłane do pań i panów jedynie na kolonoskopię w celu wykrycia lub wykluczenia raka jelita grubego.

Nowotwory nie są przypadłością osób w starszym wieku. Już w młodości możemy mieć wpływ na ryzyko rozwoju choroby. Wtedy można poddać się szczepieniom ochronnym. Są dwa szczepienia - przeciwko wirusowi HPV i przeciwko zapaleniu wątroby typu B.

Czy można robić kolonoskopię w znieczuleniu? Przeciwko jakim chorobom działa szczepienie HPV, czyli przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, któremu można poddać zarówno dziewczynki, jak i chłopców? Jak dowiedzieć się, czy w domu ktoś jest narażony na zwiększone promieniowanie radonu? Czemu przeciwdziała karmienie piersią? Jakie są przedziały wiekowe w programach przesiewowych?

Posłuchaj całej rozmowy.

Audycja realizowana we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaRoman Czejarek

Gość: dr Paweł Koczkodaj (lekarz, ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z rakiem w Polsce)

Data emisji: 12.12.2019

Godzina emisji: 09.19

ag