Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 10.03.2020

Niesprzedana żywność trafi w końcu do potrzebujących

Jak podaje Federacja Polskich Banków Żywności w naszym kraju od 30 proc. do nawet 50 proc. produkowanej żywności trafia na śmietnik. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności sklepy powyżej 250 m kw., których połowa przychodów pochodzi ze sprzedaży żywności, będą musiały zawierać z organizacjami pozarządowymi umowy na nieodpłatne przekazanie niesprzedanej żywności.
Posłuchaj
  • Dlaczego wyrzucamy aż tyle jedzenia? (Cztery pory roku/Jedynka)

Ustawa weszła w życie wraz z początkiem marca. - Od momentu wdrożenia ustawy w życie widzimy bardzo duży ruch i wiele sklepów zgłasza się do nas aby podpisać umowę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prezes Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski. - Wcześniej mieliśmy takie umowy z 9 sieciami. W tej chwili mamy 6 kolejnych, ale Banki Żywności również podpisują umowy z małymi, lokalnymi sieciami - dodaje.

- Ustawa może być podpisana z każdą organizacją pozarządową, która w swoich celach ma zakres prowadzenia dożywiania albo przekazywania żywności potrzebującym, ale możliwość nienaliczania podatku VAT jest tylko dla organizacji pożytku publicznego - zaznacza gość Jedynki. 

Jakie produkty?

Celem jest ograniczenie skali oraz negatywnych skutków społecznych marnowania żywności. Chodzi przede wszystkim o produkty, które zostały wycofane ze sprzedaży ze względu na wady ich wyglądu, bądź opakowań. 

- Są to produkty w terminach przydatności do spożycia. Najczęściej są to produkty, których termin zbliża się ku końcowi - wyjaśnia Marek Borowski. 

Kupujemy za dużo

Prezes Federacji Polskich Banków Żywności podkreśla, że w sklepach marnuje się tylko 5 procent żywności, która "marnuje się w całym łańcuchu". - Natomiast my, konsumenci, odpowiadamy za ponad 50 procent strat. Kupujemy za dużo. Nie do końca jesteśmy w stanie racjonalnie ocenić nasze potrzeby. Czasami ulegamy różnym pokusom - ocenia.

- Dzisiaj dostępność żywności jest taka, że możemy tak naprawdę codziennie kupić tyle, ile potrzebujemy  i nie musimy robić zapasów - podkreśla gość "Czterech pór roku".


PAP/Maria Samczuk PAP/Maria Samczuk

***

W państwach Unii Europejskiej marnuje się rocznie około 88 mln ton żywności. W Polsce według szacunków to ok. 9 mln ton, czyli 235 kg na mieszkańca. 

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazują, że marnotrawstwo żywności ma ogromne negatywne konsekwencje ekologiczne (emisja gazów cieplarnianych i metanu), ekonomiczne (marnowanie surowców potrzebnych do wyprodukowania żywności, w tym wody, gleby, godzin pracy ludzkiej, energii) oraz społeczne. Z powodu niedożywienia cierpi 793 mln ludzi na świecie, a w UE w 2014 r. 55 mln obywateli (niemal 10 proc.) było stać tylko na jeden wysokiej jakości posiłek na dwa dni.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Karolina Rożej i Grzegorz Frątczak

Materiał: Małgorzata Głogowska

Gość: Marek Borowski (prezes Federacji Polskich Banków Żywności)

Data emisji: 10.03.2020

Godzina emisji: 11.13

Jedynka/PAP/kh