Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 17.09.2020

"Zaplanuj sobie długie życie". Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

Rak to choroba, w której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób, powodując guzy, które mogą się rozsiać do różnych organów. W Unii Europejskiej nowotwory stały się główną przyczyną zgonów. - Ok. 90 proc. chorób nowotworowych spowodawanych jest przez czynniki zewnętrzne, czyli takie, na które mamy wpływ - mówił w "Czterech porach roku" dr Paweł Koczkodaj, ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. 

Posłuchaj
10:53 _PR1_AAC 2020_09_17-09-23-14.mp3 "Zaplanuj sobie długie życie". Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czy można uniknąć zachorowania?

Każdy z nas może zachorowąć na nowotwór. Niektórzy jednak, z powodu swojego stylu życia mają znacznie większe ryzyko rozwoju tej choroby niż inni. - 90 proc. chorób nowotworowych spowodawanych jest przez czynniki zewnętrzne. Możemy je eliminować, modyfikować - podkreśla dr Paweł Koczkodaj. - W ok. 10 proc. przypadków nakładają się czynniki genetyczne i środowiskowe. Różne czynniki na nas działają, dlatego tak ważna jest prewencja pierwotna - dodaje ekspert. 

. 

Nie używaj tytoniu w żadnej postaci

"Europejski Kodeks Walki z Rakiem" zawiera 12 zaleceń dotyczących zachowań, które pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Wśród nich m.in. nieużywanie tytoniu w żadnej postaci oraz stworzenie w domu środowiska wolnego od dymu tytoniowego. - W danych epidemiologicznych widzimy, że na raka płuca chorują głównie osoby, które palą papierosy - mówi gość audycji. - Dane również pokazują, że częstość wykonywania w Polsce badań przesiewowych w dalszym ciągu jest na bardzo niezadowalającym poziomie - informuje dr Koczkodaj. 

Zdaniem gościa audycji od momentu, kiedy zostały umieszczone ostrzeżenia obrazkowe na paczkach papierosów, zwiększyła się świadomość Polaków dot. szkodliwości papierosów. - Zauważyliśmy lawinowy wzrost osób, które zaczęły się do nas zgłaszać z prośbą o pomoc psychologiczną czy lekarską - podkreśla lekarz. 

Brak dostępu do świadczeń 


Znaczącym problemem jest brak dostępności do świadczeń zdrowotnych, jednak, jak informuje gość audycji, istnieją pewne narzędzia, które pozwalają sprawdzić ich dostępność w różnych miejscach. - Na stronie NFZ można sprawdzić, gdzie dane świadczenie jest dostępne najszybciej - wyjaśnia. - Jeżeli chodzi o świadczenia nowotworowe, to tu mamy jeszcze inną sytuację. Pacjenci boją się zakażeniem koronawiusem, występuje strach, ale z drugiej strony te badania nie mogą być przekładane na później - tłumaczy dr Paweł Koczkodaj. 

Kluczem do długiego życia są niewątpliwie badania przesiewowe. - Bardzo mocno zachęcamy do badań. W ten sposób możemy uniknąć konsekwencji chorób nowotworowych i leczenia późnych chorób - dodaje ekspert.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Joanna Racewicz i Roman Czejarek

Gość: dr Paweł Koczkodaj (ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem)

Data emisji: 17.09.2020 r. 

Godzina emisji: 9.23

ans