Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 24.03.2022

Apel o niepublikowanie w sieci wrażliwych informacji dotyczących polskiego wojska

"Cisza służy powodzeniu operacji". Wojskowi apelują, by zastanowić się nad tym, co i kiedy publikujemy w sieci, a szczególnie zwracać uwagę na informacje, które zamieszczamy w mediach społecznościowych dotyczące polskiego wojska i wojsk sojuszniczych, które przebywają w naszym kraju.
Posłuchaj
  • Apel o niepublikowanie w sieci wrażliwych informacji dotyczących polskiego wojska (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

"Zwracamy się z apelem do pasjonatów lotnictwa zajmujących się spottingiem [hobby polegające na fotografowaniu lub obserwowaniu obiektów związanych z komunikacją] - jeśli robisz zdjęcia wojskowych statków powietrznych, prosimy publikuj je z minimum 24 h opóźnieniem i nie informuj o ich lokalizacji" - zaapelowało na swoich profilach w mediach społecznościowych Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Wojsko podkreśla od dawna, a w ostatnim czasie, w związku z trwającą od 24 lutego rosyjską inwazją na Ukrainę, szczególnie intensywnie, że każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia czy np. dokumenty przeznaczone wyłącznie do użytku służbowego może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności.

"Prosimy nie publikujcie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych" - wzywa. "Udostępnianie materiałów i dzielenie się informacjami na temat żołnierzy ułatwia śledzenie działań armii. Chrońmy dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji" - zaznaczają wojskowi. 

To jest kluczowe w obecnym czasie

- Budowanie świadomości i odpowiedzialne zarządzanie informacją jest kluczowe w obecnym czasie - podkreśliła w audycji "Cztery pory roku" płk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

- Bezpieczeństwo informacyjne - często rozumiane jako ochrona informacji przed przypadkowym lub świadomym ujawnieniem, modyfikacją, umożliwieniem jej przetwarzania czy zniszczeniem - może być rozpatrywane w ujęciu zarówno technologicznym, jak i kognitywnym. Technologicznie ściśle wiążemy to z bezpieczeństwem systemów informatycznych i komputerowych. Natomiast kognitywnie, to my sami, swoim zachowaniem potrafimy stanowić zagrożenie i być źródłem informacji - wyjaśniła.

Przypomniała, że Sztab Generalny prowadzi akcję pod hasłem "Cisza służy powodzeniu operacji". - Im mniej o sobie mówimy, im mniej śladów zostawiamy, tym dla nas lepiej. Przestrzegamy przed dzieleniem się informacjami. Jeśli widzimy pojazdy bądź statki powietrzne, nie dzielmy się tym. Ja wiem, że te zdjęcia mogą stanowić atrakcję dla internautów, ale jeśli już musimy - puśćmy je z opóźnieniem, by nie stwarzać zagrożenia dla ludzi obsługujących ten sprzęt - zaapelowała.

Gość radiowej Jedynki zwróciła uwagę, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ile specjalista jest w stanie wyciągnąć informacji z takiego zdjęcia. Nawet tych niewidocznych na pierwszy rzut oka. Można rozpoznać, kiedy zdjęcie zostało zrobione, gdzie zostało zrobione, po numerze wyczytać, skąd pochodzi dana jednostka itd. - Takie zdjęcie ma zachowane metadane, które ujawniają dużo więcej informacji, niż nam się wydaje. Udostępniane informacje rezonują we wszystkich kierunkach. Musimy sobie zdawać z tego sprawę - zaznaczyła płk Klejszmit.

Posłuchaj
05:24 Jedynka/Cztery pory roku - 24.03.2022 wojsko Apel o niepublikowanie w sieci wrażliwych informacji dotyczących polskiego wojska (Cztery pory roku/Jedynka)

 


Czytaj także:


***

24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Wojska rosyjskie niszczą obiekty infrastruktury wojskowej oraz budynki mieszkalne w różnych częściach kraju. W Ukrainie wprowadzono stan wojenny. Jej obywatele - przede wszystkim kobiety i dzieci - szukają schronienia poza granicami, głównie w Polsce. Do naszego kraju przybyło już ponad 2 mln osób. 

wiadomości po ukraińsku nowe

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: płk Joanna Klejszmit (rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego) 

Data emisji: 24.03.2022

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/PAP/kk