Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Gabriela Skonieczna 04.01.2012

Rozwód: jak przetrwać ten trudny czas?

To od nas zależy, jak przejdziemy przez rozwód, jak bardzo poranimy się wzajemnie i czy uda nam się ochronić nasze dzieci.
Rozwód: jak przetrwać ten trudny czas?Glow Images/East News

W 2010 roku było w Polsce ponad 61 tysięcy rozwodów, dziesięć lat wcześniej rozeszło się 43 tysiące małżeństw. Rekordowy pod tym względem był rok 2006, gdy rozstało się w sądzie 72 tysięcy par.

Rozwód to zawsze trudny moment, choć w zależności od tego, co jest jego powodem i jak wygląda rozstanie, trauma z nim związania będzie różna.

Rozwody, których można było uniknąć

- Niewątpliwie pomocna przy nasilających się konfliktach czy kryzysach jest terapia małżeńska. Osoby, które nie są gotowe na głębszą pracę, mogą się spotkać z mediatorem, który pomoże im ustalić obszar współdziałania, który jest niezbędny do tego, żeby ludzie mogli mieszkać pod jednym dachem - wyjaśnia psycholog Anna Kędzierska.

Jak podkreśliła, kryzys nie musi prowadzić do rozwodu. Jeśli kryzys się pojawia, to znaczy, że wciąż nam na sobie zależy i trzeba nad tym pracować.

fot.
fot. glowimages.com

Najtrudniej jest, gdy dochodzi do zdrady, porzucenia, gdy mamy do czynienia z uzależnieniem. Wtedy żeby związek mógł przetrwać, potrzeba jest intensywna, długotrwała i trudna praca obojga małżonków, ale warto próbować.

Rozwód to procesem, który trwa

Nic nie zmieni tego, że jesteśmy rodzicami naszego dziecka: jako mąż i żona możemy się rozstać, ale zawsze pozostaniemy rodzicami. Dziecko jest bezbronne, tym bardziej że bardzo często bierze na siebie odpowiedzialność za rozpad związku rodziców.

My, jako małżonkowie będący w konflikcie, wciąż musimy się opiekować naszymi dziećmi. Jest to możliwe, choć niezwykle trudne. - Słowa, które nigdy nie mogą paść wobec dziecka, to: "jesteś taka sama jak twoja matka/ojciec" - podkreśliła psycholog.

Rozwód to bolesne, ale czasem lepsze rozwiązanie

Często u rozstających rodziców jest dobra wola, żeby rozstać się, chroniąc dziecko przed negatywnymi emocjami, ale ciężko nam zdystansować się do tego, co czujemy. Zdecydowanie warto wtedy skorzystać z pomocy psychologa, który nam pomoże lub wspólnie z byłym małżonkiem, jeśli to możliwe, skorzystać z pomocy mediatora, który wskaże sposób na radzenie sobie z negatywnymi emocjami i na troskliwą opiekę nad dzieckiem będącą do zaakceptowania dla obu stron.

fot.
fot. glowimages.com

Rozwód nie zawsze dla dzieci jest gorszym rozwiązaniem. Szczęśliwe dzieci mogą wychować tylko szczęśliwi rodzice – szczęśliwa mama i szczęśliwy ojciec. Czasem rozwód, choć jest bardzo trudnym doświadczeniem, staje się początkiem nowej szczęśliwej drogi w życiu.

gs