Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 01.02.2014

Stylu Szymborskiej wciąż nie można podrobić

1 lutego mija druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Kiedy w 1996 roku polska poetka otrzymała literacką Nagrodę Nobla Komitet Noblowski w uzasadnieniu napisał: "za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".
Wisława Szymborska podczas tomiku wierszy Dwukropek. Z lewej Tadeusz Nyczek.Wisława Szymborska podczas tomiku wierszy "Dwukropek". Z lewej Tadeusz Nyczek. Jacek Bednarczyk/PAP
Galeria Posłuchaj
  • Stylu Szymborskiej nie można podrobić
  • Wręczenie Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej
Czytaj także

- Nie da się podrobić jej lapidarności, która połączona jest z grami językowymi. I dlatego niektórzy odczytują jedną warstwę, a krytycy mogą pochylać się nad wieloma innymi - uważa Dorota Koman, krytyk literacki. Gość Jedynkowych "Czterech pór roku" zwraca też uwagę, że wiersze Wisławy Szymborskiej odnaczają się tyko złudną prostotą. Wyrazy są w nich do przestawienia, tak precyzyjnie zostały napisane. - I ten dowcip, który ukrywał często bardzo gorzkie, głębokie przemyślenia - mówi.

W audycji można wysłuchać wierszy czytanych przez samą poetkę.

Dorota
Dorota Koman


Dorota Koman przypomina również niezwykłe cechy osobowości zmarłej 1 lutego 2012 roku poetki. Była ona osobą niezwykle skromną, nie lubiła wystawiać się na widok publiczny. A jednocześnie pozostawała bardzo stanowcza. - Odmawiała przyjazdu na spotkania, ale robiła to w taki sposób, że nikogo nie obrażała - mówi krytyk.

Była też bardzo bacznym obserwatorem osobą życzliwą dla ludzi. - Nie mądrzyła się, choć mogła - podkreśla Koman.

Rozmawiała Karolina Rożej.

(ag)