Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 13.11.2012

Pomagają młodym ludziom uzależnionym od sieci

Nie demonizujmy internetu, ale nadmierne korzystanie z niego nie jest dla dzieci dobre. A rodzice często są zadowoleni, że maluch siedzi przed komputerem i nie zawraca głowy. Do czasu...

Dorośli mają tendencję, aby dzielic świat na ten realny i ten wirtualny. Ale dla młodych ludzi taki podział nie istnieje. Dla nich to jedna ludzko-technologiczna przestrzeń, w której wydarzenia zazębiają się.

Ewa
Ewa Dziemidowicz

Trzeba pamiętać, że to nie czas jest podstawowym kryterium nadmiernego korzystania z i internetu. - Ważne jest to, co się w tej sieci robi - mówi Ewa Dziemidowicz z Fundacji "Dzieci niczyje". Jeżeli ten czas poświęca się na pracę, to takie godziny są liczone inaczej. Specjaliści wyznaczają również dodatkowe kryteria, jak choćby trudność rezygnacji z korzystania z Internetu.
Ważne jest również, czy korzystanie z sieci wpływa na nasze życie poza nią, czyli na nasze znajomości, pasje i relacje z innymi, wreszcie na pracę, a w przypadku dzieci i młodzieży - na szkołę.
Ewa Dziemidowicz podkreśla w radiowej Jedynce, że nie nikt nie postuluje, aby dzieciom i młodzieży zabronić korzystania z internetu. Ale wskazuje, że nadmierne korzystanie różni się od innych uzależnień. Bo dziś nie można po prostu odstawić komputera, tak jak alkoholu.
Gość "Czterech pór roku" radzi: jeśli uważamy, że dziecko za często korzysta z Internetu, to powinniśmy z nim porozmawiać, razem usiąść przed komputerem i zobaczyć, z jakich serwisów korzysta, a także zaproponować mu takie formy spędzania czasu, które będą dla niego atrakcyjne. - I przede wszystkim spędzać go razem - podkreśla ekspert. Bo internet często jest traktowany tak, jak kiedyś telewizja, czyli niczym niańka. Dziecko siedzi przed komputerem i nikomu nie zawraca głowy...

Dla młodych ludzi, którzy mają problemy w sieci, fundacja ma specjalny bezpłatny telefon 800 100 100 (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00). Z telefonu mogą też korzystać dorosli, np. rodzice lub nauczyciele. Można też wejść na stronę helpline.org.pl i tam całą dobę kontaktować się z konsultantami mejlowo oraz na czacie.

Posłuchaj całej rozmowy, z której dowiesz się, jak kontrolować sposób korzystania dzieci z Internetu i jak postępować w trudnych przypadkach.
Rozmawiał Roman Czejarek.
(ag)