Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 13.11.2013

Dobre i złe kalorie. Jak mądrze komponować dietę?

Dlaczego produkty o tej samej kaloryczności mają różną zdolność do odkładania się w postaci tłuszczu? Czy zatem każda dieta niskokaloryczna może okazać się skuteczna? O kaloriach rozmawialiśmy w "Czterech porach roku" z dietetyczką Anną Englisz.
Dobre i złe kalorie. Jak mądrze komponować dietę?sxc.hu
Posłuchaj
  • W których produktach znajdziemy dobre i złe kalorie? (Cztery pory roku/ Jedynka)
Czytaj także

Kaloria to podstawowa jednostka energetyczna żywności. – Zgodnie z jedną z definicji kaloria to dokładnie tyle energii i ciepła ile potrzeba do ogrzania jednego kg czystej chemicznie wody o jeden stopień przy jednej atmosferze ciśnienia – tłumaczy Anna Englisz, dietetyczka i doradca żywieniowy. Jak dodaje, skoro kaloria to energia, to nie może ona być pusta.
Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Produkty, które mają niską wartość odżywczą są źródłem jedynie energii. – Dla organizmu są mało wartościowym produktem. Żywność, która ma poza kaloriami składniki odżywcze jak np. witaminy, minerały jest źródłem dobrych, wartościowych kalorii – opowiada dietetyk w rozmowie z Romanem Czejarkiem.
Mało który produkt w ogóle nie zawiera kalorii. Jednymi z nielicznych są woda, herbata i kawa bez dodatku mleka i cukru. – Kalorie pochodzą z tłuszczów i węglowodanów. Białko jest pośrednim źródłem energii dla organizmu. Te produkty, które zawierają wyłącznie węglowodany i są one np. oczyszczone, czyli mąka pszenna i cukier biały, dostarczają jedynie kalorii – mówi Anna Englisz.

/
fot. Glow Images/East News

Duże znaczenie ma to z jakich składników pochodzą kalorie. – Kaloria jest równa kalorii, ale nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje kilku podstawowych składników: białek, tłuszczy, węglowodanów. One są podstawą, bo dostarczają naszemu organizmowi energii, ale działają również regenerująco. Są również składniki jak np. witaminy i minerały bez których nie możemy funkcjonować. Proporcja tych składników w diecie powinna być zrównoważona – tłumaczy doradca żywieniowy.

Alkohol w tym zestawieniu jest po stronie produktów wysokokalorycznych. – Jeden gram białka czy węglowodanów dostarcza 4 kcal, jeden gram tłuszczu 9 kcal, zaś jeden gram czystego alkoholu etylowego to 7 kcal. Można przyjąć, że alkohol jest dość kaloryczny. Czy są to puste kalorie? Czerwone wino zawiera polifenole, czyli składniki, które są naszemu potrzebne, ale równie dobrze możemy go dostarczyć z winogron. Alkohol nie jest zatem niezbędnym produktem w naszej diecie. To czy są to puste kalorie jest kwestią dyskusyjną, bo można się w alkoholach doszukać różnych składników wartościowych dla organizmu – mówi dietetyk.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>
"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

sm