Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Dorota Cała 02.03.2011

Moda na kolektory słoneczne

Polska zmuszona jest do korzystania ze wszystkich źródeł energii odnawialnej. Słońce świeci również na naszym niebie, więc energia z niego pozyskiwana jest łatwo dostępna. Solary to droga inwestycja, ale w późniejszym użytkowaniu bardzo opłacalna.

Węgiel, ropa, gaz ziemny… Nie ma co ukrywać, nasza gospodarka na nich właśnie się opiera. Jednak pojawiają się wciąż alternatywne rozwiązania, z których trzeba po prostu chcieć skorzystać. Czy kolektory słoneczne to dobry pomysł, czy wymysł ekologów? Katarzyna Pilarska szukała odpowiedzi na to pytanie:

Janina Fudała, zastępca dyrektora Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach: - Wiele szpitali skorzystało z możliwości dofinansowań. Po rozmowach z kilkoma dyrektorami zdecydowanie mogę stwierdzić, że to ekonomicznie opłacalna działalność.

Dariusz Babiak, rzecznik prasowy Szpitala Śląskiego w Cieszynie: - Budynek został w całości ocieplony. Na kilku obiektach założono instalację solarną. Dzięki niej możemy ogrzewać wodę z promieni słonecznych.

Janina Fudała: - W tej chwili mija trzeci rok jej pracy. W 2010 zakończyliśmy opomiarowywanie, toteż dysponujemy pełną dokumentacją o efektach ekonomicznych. Zyskaliśmy obniżenie opłaty miesięcznie z tysiąca pięciuset do siedmiuset-ośmiuset złotych za zużycie gazu.

Doktor Piotr Skubała z Katedry Ekologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego: - Oczywiście, solary jako alternatywne źródło energii są jak najbardziej wskazane. Jesteśmy w sytuacji, kiedy musimy sięgać do każdego możliwego źródła energii. Kolektory słoneczne są doskonałym, umożliwiającym zmniejszenie zapotrzebowania na energię pozyskiwaną w Polsce w tradycyjny sposób, czyli głównie z węgla. A przecież słońce u nas też świeci.

Co wiesz o kolektorach słonecznych?

- To sposób na pozyskiwanie ekologicznej energii ze słońca.

Czy ta inwestycja jest opłacalna?

- Z pewnością droga. Z tego co wiem, koszt zakupu solarów jest wysoki, ale późniejsze użytkowanie zdecydowanie tańsze i zwraca się po kilku latach.

Jarosław Galant, przedstawiciel firmy sprzedającej kolektory w regionie śląskim: - Cena typowego kotła do nowo wybudowanego około stutrzydziestometrowego domu wynosi pięć tysięcy złotych według cen katalogowych. Oferta pakietowa natomiast, w której skład wchodzą: kocioł, oprzyrządowanie, sterowanie, inteligentny sterownik do solarów to koszt osiemnastu tysięcy złotych. Jednakże jest to już kompletna kotłownia gazowa z układem solarnym.

W jaki sposób ta instalacja działa?

Doktor Piotr Skubała: - To system rur, w których płynie woda bądź inne medium podgrzewane energią słoneczną zamienianą na energię cieplną. Jest ona przekazywana do używanej przez nas w domach wody. W niektórych miesiącach, jak maj czy czerwiec, możliwa oszczędność wynosi sto procent. W pozostałych jest mniejsza, ale zwykle pokrywa ponad połowę kosztów. Stanowi również ładny pod względem estetycznym element domu. Dzięki kolektorom budynek wygląda ciekawiej.

Jarosław Galant: - Jeżeli wiąże się to z ogrzewaniem gazowym, mamy duży uzysk. Nie włącza się kocioł, więc mniej gazu zużywamy. Z roku na rok systematycznie sprzedaż tego asortymentu wzrasta.

(dc)

02-03-2011 06:24 03'11