Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 10.02.2014

Staże i praktyki studenckie. "To musi być integralna część programu kształcenia"

- Najlepszy staż to taki, który dla studenta wiąże się z tym, czego się nauczył. Realizowany już po zakończeniu nauki, na przykład po pierwszym stopniu studiów, pozwala studentowi wykorzystać w przedsiębiorstwie wiedzę i kompetencje, które nabył - mówił w Jedynce Piotr Krasiński z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Staże i praktyki studenckie. To musi być integralna część programu kształceniaEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • Prof. Tomasz Szmuc, Wojciech Augustowski i Piotr Krasiński o programach staży i praktyk studenckich (Popołudnie z Jedynką)
  • Humaniści atrakcyjni na rynku pracy? Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej pomaga studentom poznać oczekiwania pracodawców (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

Na początku lutego minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska wystosowała list otwarty do środowisk akademickich, a także pracodawców i przedsiębiorców, w którym zachęca do debaty nad rolą staży i praktyk studenckich. - Swoje uwagi, komentarze, propozycje można zgłaszać listownie lub na adres mailowy dobrystaz@nauka.gov.pl . Na propozycje czekamy do końca lutego, aby móc jej jeszcze przedyskutować na etapie nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, która w zeszłym tygodniu miała pierwsze czytanie w Sejmie - wyjaśnił Wojciech Augustowski z Departamentu Strategii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Proponowane w nowelizacji zmiany zakładają m.in.: zobowiązanie uczelni do organizowania min. 3-miesięcznych praktyk zawodowych na kierunkach o profilu praktycznym, wprowadzenie studiów dualnych, które dają możliwość kształcenia przemiennego - dydaktyka/praktyki.

Przedsiębiorczość akademicka - wszystkie audycje cyklu >>>

Prof. Tomasz Szmuc, prorektor ds. współpracy AGH w Krakowie przedstawił kilka wstępnych propozycji, które rozwiązałyby kilka problemów uczelni. - Chcielibyśmy, by firmy brały istotny udział. w finansowaniu praktyk i staży, a studia pierwszego stopnia zostały wydłużone z 7 do 8 semestrów - powiedział. Zakończenie studiów w semestrze zimowym utrudnia bowiem sytuację studentów, którzy studia drugiego stopnia kontynuować chcą na uczelni zagranicznej, a te zaczynają się zawsze jesienią.

Odnosząc się do pomysłu wydłużenia praktyk do 3 miesięcy wyraził obawę, czy znajdujące się w Polsce przedsiębiorstwa będą w stanie odpowiedziać na zapotrzebowanie uczelni i studentów. -To cenna inicjatywa ze strony ministerstwa, ale potrzebny jest okres przejściowy - powiedział.

Programy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju>>>

Piotr Krasiński z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przypomniał, że wraz z Ministerstwem Nauki NCBiR przeznaczyło już 50 mln złotych na programy stażowe. - Te pieniądze pozwolą na taki staż, jaki będzie chciała przeprowadzić uczelnia. Uczelnie, które otrzymają środki wyłonione zostaną w drodze konkursu, a jednym z wymagań jest, by jak największy odsetek studentów mógł z nich skorzystać - powiedział.

Goście "Popołudnia z Jedynką" zgodzili się, że potrzebne jest porozumienie wszystkich zaangażowanych stron: instytucji państwowych, uczelni, przedsiębiorców.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)