Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 19.12.2013

Staż największą wartością na rynku pracy

Jak przygotować się do walki o przyszłe miejsce pracy wyjaśniał w radiowej Jedynce Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Staż największą wartością na rynku pracyGlow Images/East News

Młodym i często dobrze wykształconym absolwentom szkół wyższych bardzo trudno jest znaleźć pracę. Nie mają szans na stałe zatrudnienie i rozwój zawodowy. Pomocne w przezwyciężeniu tego problemu mogą być pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego. Często są przeznaczane na wprowadzanie zmian w programach nauczania wyższych uczelni, które są dostosowywane do potrzeb konkretnych przedsiębiorstw.

Przedsiębiorczość akademicka - nowy cykl Jedynki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju >>>

Zdaniem zastępcy dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Leszka Grabarczyk pieniądze są też bardzo pomocne w finansowaniu staży i studenckich praktyk. - Najważniejsze jest, że student ma możliwość zanurzenia się przez okres 2-3 miesięcy w klimacie organizacji, w której być może będzie w przyszłości pracował - powiedział w magazynie "Z kraju i ze świata" Grabarczyk.

Tłumaczył też, że możliwość odbycia stażu jest najważniejszą wartością dla studentów. Stażodawca natomiast chętniej w przyszłości stanie się pracodawcą. - Zna już swojego pracownika. Łatwiej jest mu podjąć decyzję o zatrudnieniu młodego człowieka, który sprawdził się w boju. Mniej ryzykuje, że jak przyjmie kogoś nowego na pokład to zacznie tak bujać łajbą, że zacznie się ona wywracać - wyjaśnił Grabarczyk.

Zobacz także: Rząd, uczelnie i pracodawcy zaczynają grać w jednej drużynie >>>

Ze zrealizowanych projektów w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego prawie 50 tys. studentów brało udział w stażach zorganizowanych przy pomocy Narodowego Centrum Badań i Nauki. Jak na ogólną liczbę studentów w Polsce nie jest to kropla w morzu potrzeb. - Dbamy też o to, by staże nie ograniczały się do parzenia kawy i kserowania dokumentów. Staż powinien wprowadzać studenta w kluczową dla firmy pracę. Tego, czego uczył się na studiach i czego będzie się uczył po stażu - dodał rozmówca Zuzanny Dąbrowskiej.

Dzięki europejskim pieniądzom i pomocy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju również sami studenci mogą wziąć sprawy w swoje ręce i np. rozwinąć swój biznes. W takim przypadku zostanie im też udzielona pomoc ludzi, którzy przeszli już tą drogą i wiedzą na jakie niebezpieczeństwa trzeba zwracać uwagę. Bo jak tłumaczył Grabarczyk myślenie, że wystarczy tylko wyłożyć pieniądze, a młody człowiek rozkręci biznes jest strategicznym błędem.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

(tj)