Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 05.03.2014

Jedynka nad Bosforem - dwa miejsca, których w Stambule nie wolno pominąć

W centrum kulturalnym Turcji mieszka blisko 14 milionów ludzi. - Stambuł to mozaika pod każdym względem, mozaika kultur i religii - mówi turkolożka Joanna Pietrzak. Miasto poznajemy w ramach przygotowań do Dnia Tureckiego w radiowej Jedynce!
Meczet Sułtana Ahmeda w StambuleMeczet Sułtana Ahmeda w StambuleWikimedia Commons/domena publiczna

Każdy, kto przybywa do Stambułu musi odwiedzić dwa miejsca. Hagia Sofia, czyli Kościół Mądrości Bożej, przy którego budowie pracowało 10 tysięcy robotników, to głównie dzieło cesarza Justyniana I Wielkiego. W XV wieku przekształcony w meczet dziś stanowi muzeum. - W Hagia Sofii widać zlepek inspiracji wschodnio-zachodnich. Dziś widzimy w niej i elementy chrześcijańskie, najdawniejsze i elementy muzułmańskie, nieco nowsze - wyjaśniła Joanna Pietrzak, turkolożka od dwóch lat na stałe mieszkająca w Stambule.

Dzień Turecki w Radiowej Jedynce >>>

Z kolei Błękitny Meczet, znany Turkom jako Meczet Sułtana Ahmeda, wybudowany został na początku XVII wieku. - Jedną z ciekawostek może być tajemnica liczby 7: siedem lat budowano tę świątynię, sułtan Ahmed objął tron w wieku czternastu lat, a zmarł w wieku dwudziestu jeden - wyjaśniała ekspertka w rozmowie z Krzysztofem Horwatem.

Opowieść Joanny Pietrzak to dopiero wstęp do Jedynkowych relacji z Turcji, do słuchania których serdecznie zapraszamy. W czwartek 6 marca mówić będziemy o miejscach związanych z Polską i wystawie, która w Stambule otwarta została w ramach obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją. Porozmawiamy z prezydentami obu krajów - Bronisławem Komorowskim i Abdullahem Gülem, a także z prezesem Andrzejem Siezieniewskim który w imieniu Polskiego Radia podpisze umowę o współpracy z TRT – publiczną Turecką Korporacją Radiowo-Telewizyjną.

Nie zabraknie akcentów muzycznych, ciekawostek z zakresu polsko-tureckiej wymiany handlowej i edukacyjnej oraz spotkań z przedstawicielami obu narodów. Zapraszamy do słuchania już od 6 rano!

(asz)