Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 06.02.2012

Ratyfikacji ACTA nie można wstrzymać

- Oprócz tego, że Polska jest stroną umowy, to taką stroną jest też Unia Europejska - przypominał konstytucjonalista Ryszard Piotrowski.
Konstytucjonalista dr Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu WarszawskiegoKonstytucjonalista dr Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego Wojciech Kusiński/PR

Umowa międzynarodowa ACTA została podpisana i należy oczekiwać, że rząd przedłoży stosowna ustawę dotyczącą ratyfikacji. – Ustawa musi przejść całą drogę legislacyjną łącznie z taką możliwością, że prezydent skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego – zwraca uwagę dr Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Podkreśla w radiowej Jedynce, że nie ma możliwości odwlekania ratyfikacji w nieskończoność. Bo może ją ratyfikować Parlament Europejski i wówczas będziemy zmuszeni rozpocząć proces ratyfikacji, a umowa będzie dla Polski wiążąca.

Jeżeli w trakcie procesu ratyfikacji zostanie wykazane, że ACTA jest niezgodna z polską konstytucją, to nie będzie jej można ratyfikować. W takim przypadku trzeba by było ACTA renegocjować.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Ryszard Piotrowski uważa, że błąd prawny został popełniony wówczas, kiedy Unia Europejska, a w tym Polska, postanowiły negocjować umowę w tajemnicy. – Nie może być tak, że przed prawem krajowym, polskim miało pierwszeństwo coś, co jest efektem tajnej dyplomacji – podkreśla konstytucjonalista.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(ag)