Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 13.05.2013

Wkrótce w Bałtyku może zabraknąć ryb

Może i ryby głosu nie mają ale o nich mówi się dużo i głośno w Europie. W Brukseli toczą się rozmowy dotyczące wspólnej polityki rybołówstwa Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
Wkrótce w Bałtyku może zabraknąć rybWikipedia/Olaf
Posłuchaj
  • Debata o rybołówstwie (Popołudnie z radiową Jedynką)
  • Beata Płomecka o posiedzeniu ministrów rolnictwa UE w sprawie rybołówstwa (Popołudnie z radiową Jedynką)
Czytaj także

Jednocześnie Greenpeace wspólnie z polskimi rybakami rozpoczął kampanię na rzecz zrównoważonego rybołówstwa. Dwumasztowy jacht Greenpeace’u spotkał się u wejścia do portu w Kołobrzegu z flotyllą kutrów rybackich.

- Ta kampania to nie tylko problem rybaków bałtyckich - zauważa Magdalena Figura z Greenpeace. Wyjaśnia, że podobne kampanie są prowadzone również w innych państwach Unii. Ma na celu uświadomienie, że łowiska pustoszeją, a unijne statki muszą łowić ryby coraz dalej. Zaś Polska ma unikatową szansę, żeby mieć wpływ na politykę rybołówstwa, która jest korygowana co 10 lat. Poprzedniej korekty dokonano w 2002 roku, a więc wstępując do Unii nasz kraj musiał zaakceptować regulacje, przy których tworzeniu nie uczestniczył.

Polscy rybacy od dawna wskazują, że populacja ryb spada. Łowiska są pustoszone przez wielkie trawlery i za dużą eskalacje połowową. Pokarm, którym żywią się dorsze jest odławiany na pasze. - Te odłowy paszowe są zbyt duże - podkreśla Witold Iwan, rybak przybrzeżny. Więc dorsz nie ma możliwości rozwoju.

- Zasoby, jakie znajdują się w Bałtyku szacuje Międzynarodowa Rada Badań Morza ICS i do 31 maja ogłasza rekomendacje co do możliwości połowowych na rok przyszły - wyjaśnia mechanizm ustalania kwot połowowych Rita Tomaszewska, wicedyrektor Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa. Na podstawie tych rekomendacji Komisja Europejska ogłasza projekt rozporządzenia kwotowego, które są przyjmowane w październiku jako wytyczne Unii.

Posłuchaj całej debaty, którą prowadziła Zuzanna Dąbrowska.

(ag)