Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 04.11.2013

Dyrektywa transgraniczna - "współpłacenie za koszty leczenia spowoduje rewolucję"

- Wprowadzenie zasady współpłacenia wymusi na Polsce radykalną reformę systemu ochrony zdrowia - powiedziała w Jedynce Maria Libura, ekspert ds. zdrowia.
Aby zapisać się do okulisty lub dermatologa od 1 stycznia potrzebne jest skierowanieAby zapisać się do okulisty lub dermatologa od 1 stycznia potrzebne jest skierowanieEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • Eksperci o zmianach w systemie ochrony zdrowia, które wymusi wprowadzenie w Polsce dyrektywy transgranicznej (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

Od 25 października miały obowiązywać przepisy unijnej dyrektywy transgranicznej uprawniające do refundacji leczenia poza granicami Polski, na terenie całej Unii Europejskiej. Ministerstwo Zdrowia nie zdążyło jednak dostosować krajowych przepisów na czas. Ekspert ds. zdrowia Maria Libura przypomniała, że dyrektywa została przygotowana jako efekt wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE i ma zapewnić swobodny przepływ usług w sektorze ochrony zdrowia. Jak twierdzi część ekspertów Polacy mogą więc już teraz próbować odzyskać koszty zagranicznego leczenia właśnie na drodze sądowej.

Dyrektor Departamentu Ubezpieczenia zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia Tomasz Pawlęga przypomniał, że problem dotyczy tylko kosztów leczenia planowego. - Jeśli chodzi o przypadki nagłe, to koszty leczenia będą zwrócone na mocy tzw. koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, do której Polska należy od 2004 rok - wyjaśnił.

Goście "Popołudnia z Jedynką" dodali, że największą trudność stanowi brak wspólnej polityki zdrowotnej w Unii Europejskiej. - Mamy w Unii Europejskiej wspólną politykę rolną, wspólne ustalenia dotyczące swobodnego poruszania się i działalności gospodarczej. Ale w sektorze ochrony zdrowia każdy kraj ma inny katalog świadczeń gwarantowanych w ramach powszechnego ubezpieczenia. I to jest największy problem - powiedział dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia.

Według Ministerstwa Zdrowia ustawa, która będzie podstawą do składania i rozpatrywania wniosków o zwrot kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej, wejdzie w życie z początkiem roku. Zgodnie z założeniami jej projektu możliwość uzyskania przez pacjentów zwrotu kosztów leczenia w innych państwach UE będzie dotyczyła wyłącznie świadczeń gwarantowanych w Polsce. Kwota zwrotu będzie równa stawce, jaką NFZ płaci świadczeniodawcom za podobne procedury medyczne wykonywane w Polsce. Różnicę, jeśli leczenie w innym kraju europejskim będzie droższe, pokryje ubezpieczony.

- Zasada współpłacenia za koszty leczenia spowoduje rewolucję w polskim systemie ochrony zdrowia - uważa ekspert ds. zdrowia Maria Libura. - Jeżeli bowiem pacjent za granicą będzie mógł zapłacić tylko część za świadczenie medyczne, to dlaczego nie może zrobić tego w Polsce u prywatnego lekarza?

Z jakimi problemami spotkają się polscy pacjenci chcąc korzystać z nowych przepisów? W jakich okolicznościach refundacja może zostać wstrzymana? Co da dyrektywa transgraniczna chorym cierpiącym na choroby rzadkie?

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty, którą przygotował i prowadził Paweł Wojewódka.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz/IAR)