Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 27.11.2013

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne: trzeba szukać porozumienia

- Namawiałbym rząd do aktywnej postawy w tej sprawie. W jednej kadencji takich zmian i tak nie da się przeprowadzić - mówił w Jedynce Marek Balicki.
Pakiet onkologiczny wszedł w życie 1 stycznia. Zakłada, że lekarze pierwszego kontaktu mają wstępnie diagnozować  choroby onkologicznePakiet onkologiczny wszedł w życie 1 stycznia. Zakłada, że lekarze pierwszego kontaktu mają wstępnie diagnozować choroby onkologiczneGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Prof. Alicja Chybicka, Marek Balicki i dr Krzysztof Łanda o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

Goście "Debaty dnia" rozmawiali o trudnościach związanych z wprowadzeniem dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce.

Podczas konferencji prasowej "Dodatkowe Ubezpieczenia Zdrowotne" 26 listopada w Warszawie zaprezentowano raport nt. takich ubezpieczeń w Polsce. Dokument zawiera rekomendacje, wśród których znalazła się konieczność wypracowania szerokiego dostępu do tego typu ubezpieczeń całego społeczeństwa, a także potrzeba przeprowadzenia szeroko zakrojonej kampanii edukacyjno-informacyjnej.

- Głównym problemem Ministerstwa Zdrowia przy tworzeniu nowej ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych będzie takie jej przygotowanie, by nie ograniczyć dostępu do opieki zdrowotnej osobom, których na dodatkowe ubezpieczenienie nie będzie stać - uważa senator prof. Alicja Chybicka (Uniwersytet we Wrocławiu).

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Zdaniem byłego ministra zdrowia Marka Balickiego na przeszkodzie szybkiemu uregulowaniu sprawy dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych stanąć mogą przyszłoroczne wybory samorządowe i do Parlamentu Europejskiego. - Ale odłożenie tej sprawy jest niebezpieczne, bo później problem będzie jeszcze większy. Lepiej, gdyby rząd wyszedł z propozycją i próbował dokonać uzgodnień między głównymi siłami politycznymi - powiedział w Jedynce.
Współautor raportu dr Krzysztof Łanda (Watch Health Care) uważa, że istniejące aktualnie w naszym kraju ubezpieczenia dodatkowe nie pozwalają na redukcję deficytu w publicznym systemie opieki zdrowotnej. - Jestem zwolennikiem nowego typu ubezpieczeń, których jeszcze w Polsce nie ma. One powodują, że dostępność do świadczeń w systemie publicznym wzrośnie, zapewniają dostęp do najbardziej innowacyjnych metod leczenia, które w Polsce nie są objęte koszykiem świadczeń gwarantowanych - wyjaśnił.

NAUKA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Ekspert dodał, że głównym zaleceniem raportu jest zakończenie przepychanek politycznych, a przeprowadzenie konkretnych obliczeń dla polis komplemetarnych, suplementarnych i mieszanych oraz debata nad ich wpływem na finanse publiczne i dostępność świadczeń - podkreślił.

Jak uszczelnić system finansowania opieki zdrowotnej? Czy podniesienie składki poprawiłoby sytuację polskiej służby zdrowia? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)