Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Kawalec 12.01.2015

Ewakuacja Polaków z Donbasu w ostatniej fazie

Mieszkańcy Donbasu o polskich korzeniach przygotowują się do ewakuacji. Do ewakuacji zgłosiło się 180 osób, otrzymali oni polskie wizy i Karty Polaka, na podstawie których przylecą do Polski
Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski (P) podczas wideokonferencji z przebywającym w Charkowie podsekretarzem stanu ds. polityki wschodniej, polonijnej i rozwojowej Konradem Pawlikiem (na ekranie - L) w WarszawieRzecznik MSZ Marcin Wojciechowski (P) podczas wideokonferencji z przebywającym w Charkowie podsekretarzem stanu ds. polityki wschodniej, polonijnej i rozwojowej Konradem Pawlikiem (na ekranie - L) w WarszawiePAP/Paweł Supernak

W sobotę zaczęła się ewakuacja mieszkańców Donbasu polskiego pochodzenia. Do tej pory do Charkowa dotarły 162 osoby. Polskie służby spodziewają się jeszcze w Charkowie około 20 osób. Kilkunastu Polaków w ostatniej chwili zrezygnowało z wyjazdu. Wśród ewakuowanych jest kilkadziesięcioro dzieci i kobieta w ciąży. Każdy mógł zabrać 30 kg bagażu.

Senat od 1929 czyli od pierwszego światowego zjazdu Polonii i Polaków jest patronem i opiekunem Polaków za granicą. Dwa lata temu miał odpowiednie środki na ten cel, które potem przejęło Majsterstwo Spraw Zagranicznych. Moim zdaniem Polonia woli współpracować z pluralistycznym Senatem i taka była tradycja.  – twierdzi prof. Longin Pastusiak, były marszałek Senatu.

Według danych MSZ przed wybuchem konfliktu w regionie Donbasu żyło ok. 4 tys. osób polskiego pochodzenia; większość z nich opuściło zagrożone tereny. W tej chwili znajduje się na nich około 400 osób, połowa została ewakuowana. Ci, którzy pozostaną, mają znajdować się pod opieką MSZ; będą otrzymywać zapomogi w wysokości 200 dolarów.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Goście: prof. Longin Pastusiak, były marszałek Senatu

Autor: Krzysztof Renik

Data emisji: 12.01.2015r.

Godzina emisji: 18.15